Artykuł sponsorowany Najczęstsze choroby kotów

Najczęstsze choroby kotów

Chociaż wydaje nam się, że nasi pupile żyją bezstresowo to jednak choroby kotów dotykają je częściej niż nam się wydaje. Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, które jednak nie dają po sobie poznać, że coś jest nie tak z ich zdrowiem bądź samopoczuciem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy „kocie” choroby, z którymi możecie spotkać się najczęściej. Opiszemy też jakie mogą być ich przyczyny.

Choroby układu moczowego i nerek

Wbrew obiegowym opiniom choroby nerek oraz układu moczowego leczy się w zupełnie inny sposób. Bardzo często schorzenia tego typu wymagają zastosowania odmiennych typów diet. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma szybka i prawidłowa diagnoza weterynarza. W chorobach układu moczowego często pojawia się specyficzny syndrom urologiczny kotów nazywany w skrócie SUK. Objawia się on krwawym moczem oraz bolesnością występującą przy jego oddawaniu.

Najczęstszą przyczyną schorzenia jest po prostu nieprawidłowa dieta, w której występuje nadmiar magnezu i fosforu. Czynnikiem ryzyka jest również nadwaga u kota oraz spożywanie niewielkich ilości wody.

W przypadku schorzeń nerek wymienić należy przede wszystkim kamicę nerkową oraz niewydolność nerek. Kamica jest wynikiem niedostosowanej do potrzeb kota diety. Niewydolność nerek często jest spowodowana przez zatrucia, schorzenia o podłożu genetycznym, przebytymi chorobami i przyjmowanymi lekami.

Choroby układu pokarmowego

Wymieniając choroby kotów warto na chwilę zatrzymać się przy układzie pokarmowym, który może ucierpieć przede wszystkim z powodu tworzenia się w nim tzw. pilobezoarów. Są one wynikiem zalegających w przewodzie pokarmowym kłaczków. Dzięki szybkiej i trafnej diagnostyce można uchronić kota przed operacją oraz nawrotami choroby. Koty wychodzące są narażone na działanie różnego rodzaju pasożytów oraz zatrucia pokarmowe. Coraz częściej wśród kotów diagnozowane są nietolerancje pokarmowe oraz alergie, które wymagają wyeliminowania z diety alergenu.

Otyłość i cukrzyca

Łatwy dostęp do ludzkich pokarmów może okazać się dla kota zgubny. Organizm kota nie jest przystosowany do ludzkiego jedzenia. Zbyt duża ilość węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym wywołuje u kotów otyłość. Dodatkowo osłabia układ krwionośny oraz stawy. Coraz częściej lekarze weterynarii stwierdzają występowanie u kotów cukrzycy, co wiąże się z wprowadzeniem restrykcyjnej diety.

W przypadku, kiedy zauważymy nawet drobne pogorszenie zdrowia naszego pupila, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Szybka interwencja specjalisty może uchronić kota przed rozwojem poważnej choroby. Leki oraz odpowiednio dobrana dieta pozwalają ograniczyć rozwój choroby i zdusić ją w zarodku. W takich sytuacjach wskazane też będzie podawanie karmy weterynaryjnej. Odwiedzając gabinet Alma-Wet w Józefosławiu możecie liczyć nie tylko na szybką i skuteczną diagnostykę, ale również na cenne wskazówki dotyczące dbałości o zdrowie kota.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas