Materiał Partnera Najczęstsze błędy w żywieniu psa

Najczęstsze błędy w żywieniu psa

Wbrew pozorom żywienie naszych czworonogów nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż psy podobnie jak ludzie przepadają za nie zawsze zdrowymi smakołykami i nie pilnują się z ich ograniczaniem. Jeśli właściciel nie zadba o wprowadzenie w życie właściwych zasad żywienia, to niestety odbije się to na zdrowiu jego czworonoga. Poznajmy najczęstsze błędy w żywieniu psa.

Co za dużo to niezdrowo

Zasada „co za dużo to niezdrowo” tyczy się nie tylko ludzi, ale także zwierząt, w tym również psów. Choć wydaje się to być dość oczywiste, to czasami nadmierna chęć sprawienia przyjemności naszemu zwierzakowi potrafi przysłonić nam tą niewygodną prawdę. Niektórzy właściciele przekarmiają swoich pupili także przez dokarmianie ich między posiłkami lub przez to, że dają im jedzenie „na oko”, co bywa bardzo mylące. Jeśli nie wiemy, ile powinniśmy dokładnie podawać pokarmu dziennie swojemu psu, to warto zapoznać się z rekomendacjami producenta danej karmy lub najlepiej zgłosić się do rzetelnego weterynarza takiego pracownicy Przychodni Weterynaryjnej S.C. Jerzego Dorendy i Piotra Lorek w Zawierciu, którzy specjalizują się między innymi w żywieniu zwierząt domowych i oferują fachowe porady w tej kwestii.

Błąd drugi: brak stabilności, jeśli chodzi o żywienie czworonoga

Choć błędy dotyczące ilości podawanej karmy należą do głównych problemów żywieniowych psów, to jednak nie jedynych. Drugim jest grupa błędów odnośnie braku pewnej stabilności w żywieniu czworonoga, czyli m.in. częste zmienianie karmy. Układ trawienny zwierząt musi mieć pewną stabilność, więc w przeciwieństwie do sytuacji w przypadku ludzi, zbytnie urozmaicanie posiłków może się źle skończyć dla naszego psa. Biegunka lub zatwardzenie to najczęstsze konsekwencje eksperymentowania z różnymi karmami lub smakołykami. Jeśli już chcemy zmienić psu karmę, to należy robić to stopniowo i nie za często. Podobnie rzecz wygląda w kwestii podawania porcji jedzenia o nieregularnych porach.

Pozostałe błędy w żywieniu psa

Pozostałe błędy w żywieniu psów sprowadzają się m.in. do podawania psu nieprawidłowych porcji z uwagi na niebranie pod uwagę jego stanu fizjologicznego. Jak zatem widać, odmierzając odpowiednie porcje karmy dla naszego psa, mamy tu oprócz rekomendacji producenta, kolejny ważny czynnik, jaki musimy wziąć pod uwagę w tej kwestii. Co to oznacza w praktyce? Otóż, jeśli nasz pies wykazuje aktywność poniżej normy lub jeśli ma wyjątkowo niską przemianę materii (co dla niektórych ras psów takich jak np. Shih Tzu jest wręcz cechą charakterystyczną) bądź też sędziwy wiek, to jego zapotrzebowanie na kalorie będzie mniejsze niż w te podawane w rekomendacjach, bowiem nie dotyczy ono wymienionych przypadków.

W kwestii błędów w żywieniu psa warto wspomnieć także o częstowaniu zwierzaka produktami przeznaczonymi dla ludzi, podawaniu czworonogowi tylko i wyłącznie mięsa, jak również o niezapewnieniu zwierzęciu potrzebnej dawki ruchu.

Opracowanie:

Przychodnia Weterynaryjna s.c.

Zawiercie , Senatorska 34

  • tel. 32 672 73 40

Podziel się