Materiał Partnera Nadwaga u psa – poważny problem, nie dowód dobrobytu

Nadwaga u psa – poważny problem, nie dowód dobrobytu

O problemie otyłości wśród zwierząt domowych mówi się niewiele. Przecież wyraźne zaokrąglony tułów naszego psa świadczy tylko o tym, jak jest mu dobrze. Takie przekonanie ma niestety większość z nas. Tymczasem otyłość pupila może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Kiedy właściciel psa słyszy od weterynarza, że „potrzebna jest dieta”, łapie się za głowę. No bo jak odmówić zwierzakowi ulubionej przekąski czy plasterka szynki? Z czym wiąże się nadwaga u psa?

Po czym poznać, że pupil ma nadwagę?

Jako opiekunowie, nie potrafimy racjonalnie spojrzeć na swoje psy. A przynajmniej potrafi to niewielu właścicieli. Rzadko trzymamy się ustalonych pór karmienia i podajemy pupilom produkty, które nigdy nie powinny znaleźć się w ich jadłospisie. Oczywiście psy chętnie przystają na takie warunki. Dlaczego miałyby odmówić sobie kawałka aromatycznej parówki czy resztek z naszego obiadu? Kieruje nimi zwykłe łakomstwo, natomiast my powinniśmy kierować się rozsądkiem.

Po czym poznać, że przekroczyliśmy pewne granice, jeśli chodzi o przekarmianie czworonoga? Takim umownym znakiem rozpoznawczym jest fakt, że żebra psa przestają być wyczuwalne pod warstwą tłuszczu. Niemiej jednak każda rasa psów ma wytyczne, ile powinien ważyć jej przedstawiciel. W zdiagnozowaniu otyłości u pupila z pewnością pomoże weterynarz, który zbada zwierzę, zważy je i podpowie, co możemy zrobić, by pomóc psu schudnąć. Dlaczego jest to tak ważne? Zapytaliśmy specjalistę z Gabinetu Weterynaryjnego „Dolittle”.

Skutki otyłości u psa

Nadmierna masa ciała zakłóca funkcjonowanie całego organizmu. Prowadzi do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, zaburzeń hormonalnych, chorób serca i układu kostno-stawowego. Otyłość wpływa również na zachowanie naszego pupila – staje się on mniej skory do zabawy, szybciej męczy się na spacerach i wykazuje mniejszą aktywność fizyczną w życiu codziennym. Zwierzę głównie je i odpoczywa. Psy z nadwagą żyją krócej. Średnio o dwa lata. To właśnie ten argument najczęściej przekonuje właścicieli do wprowadzenia istotnych zmian w życiu czworonoga.

Jak odchudzić psa?

Przede wszystkim ilość pokarmu, jaką podajemy psu, musi być odpowiednio dostosowana do jego rasy, wieku i aktywności. Częstym błędem jest łączenie karmy suchej z karmą mokrą, w obawie, że tą pierwszą pies się nie naje. Tymczasem to sucha karma ma więcej składników odżywczych i jest bardziej kaloryczna. Przy ustaleniu jadłospisu dla czworonoga warto skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym. Unikniemy tym samym podobnych nieprawidłowości w żywieniu. Pamiętajmy też o tym, że pies to zwierzę aktywne. W jego życiu ważny jest ruch. Zwiększmy więc ilość spacerów lub zabaw z pupilem. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

Opracowanie:

Dolittle Gabinet Weterynaryjny 24h

Wrocław , Osobowicka 99

Podziel się