Materiał Partnera Na co chorują koty?

Na co chorują koty?

Wśród szerokiego spektrum schorzeń możemy bez trudu wymienić choroby kotów, które szczególnie często dotykają naszych pupili. Są one po części spowodowane środowiskiem życia kota domowego i jego nawykami żywieniowymi. Postanowiliśmy opisać szczegółowo choroby, na które koty zapadają szczególnie często oraz przyczyny, jakimi mogą być wywołane występujące schorzenia.

Czym spowodowana jest otyłość u kotów?

Otyłość oraz cukrzyca to choroby, które bardzo często dotykają koty domowe. Nadwaga u naszych pupili w większości przypadków spowodowana jest bardzo łatwym dostępem do ludzkiego pożywienia. Niestety organizm kota nie jest przystosowany do naszej diety, która jest bardzo bogata w węglowodany. Zbyt duża ilość węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym doprowadza do rozwoju otyłości. Ponadto prowadzi do osłabienia układu krwionośnego i stawów. Stwierdzenie cukrzycy wiąże się z niemal natychmiastowym wdrożeniem specjalnej diety. Niemniej jednak dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. I o tym powinni pamiętać wszyscy właściciele kotów.

Jakie choroby układu moczowego i nerek dotykają kotów?

Wiele osób sądzi, że choroby kotów dotyczące układu moczowego i nerek leczy się w analogiczny sposób. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Oba rodzaje schorzeń wymagają od właściciela wdrożenia zupełnie odmiennych diet. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku szybka i skuteczna diagnostyka. W obrębie układu moczowego kota często mamy do czynienia z Syndromem Urologicznym Kotów (SUK). Do jego głównych objawów zaliczamy krwawy mocz raz bóle występujące podczas jego oddawania. Do typowych przyczyn schorzenia możemy zaliczyć nieprawidłową dietę z nadmiarem magnezu i fosforu. Na SUK dużo bardziej narażone są koty z otyłością oraz spożywające małe ilości wody.

Do najczęstszych schorzeń nerek możemy zaliczyć kamicę nerkową oraz niewydolność nerek. Kamica jest spowodowana przez niewłaściwą dietę. Niewydolność nerek to efekt zatrucia lub schorzeń o podłożu genetycznym. Ponadto może być wywoływana przez przyjmowane leki.

Na jakie choroby układu pokarmowego cierpią koty?

Układ pokarmowy kota narażony jest przede wszystkim na rozwój tzw. pilobezoarów. Powstają one w wyniku kłaczków zalegających w przewodzie pokarmowym. Szybka diagnostyka w większości przypadków pomaga uporać się z tym problemem. W bardziej zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja. Szybka diagnostyka uchroni kota przed nawrotami choroby.

Koty domowe są także narażone na zatrucia pokarmowe oraz różnego rodzaju nietolerancje. Coraz bardziej „chemiczne” karmy prowadzą do rozwoju alergii. Walka z nimi polega na żmudnej diagnostyce i wreszcie wyeliminowaniu alergenu z diety kota.

W razie stwierdzenia niepokojących objawów u kota należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia zwierząt oferuje Przychodnia Weterynaryjna ZOO-MED z miejscowości Susz. Dzięki ogromnej wiedzy oraz dużemu doświadczeniu  specjaliści z przychodni ZOO-MED są w stanie postawić trafną diagnozę oraz wdrożyć właściwie leczenie.

Opracowanie:

Zoo-Med Przychodnia weterynaryjna

Susz , Stare Miasto 24

Podziel się