Artykuł sponsorowany Metody leczenia wad zgryzu u psów

Metody leczenia wad zgryzu u psów

Wada zgryzu nie jest przypadłością charakterystyczną dla ludzi, występuje bowiem równie często u zwierząt. Leczenie ortodontyczne psów pomaga uniknąć wielu groźnych powikłań, dlatego podejrzewając wadę zgryzu, warto udać się z czworonogiem na konsultacje. Bardzo często niezbędny do poprawy komfortu życia psa jest aparat ortodontyczny.

Na czym polegają wady zgryzu u psa?

Bardzo często wada zgryzu u psa może mieć formę drobnego defektu, nieprzeszkadzającego w codziennym funkcjonowaniu. Zdarzyć się jednak może, że wada zgryzu spowoduje inne dolegliwości, które mogą nawet stanowić zagrożenie życia. Wadą zgryzu może być zaburzenie długości lub szerokości szczęki i żuchwy, a także niewłaściwe ułożenie zęba. Jedną z wad jest przodozgryz, czyli wysunięcie żuchwy do przodu lub tyłozgryz powodujący skrócenie żuchwy i cofnięcie się dolnych siekaczy. Poważną wadą jest także zgryz naprzemienny, który objawia się nieprawidłowym ułożeniem siekaczy żuchwy dolnej względem siekaczy górnej szczęki. Klasyczne, a więc właściwe ułożenie zębów u psów to zgryz nożycowy. Wzorcowo siekacze żuchwy powinny znajdować się tuż za siekaczami szczęki.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu u psów?

Kwestie związane z leczeniem wad zgryzu u psów są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku ludzi. Przychodnia weterynaryjna Witold Janeczek to ośrodek stomatologii i ortodoncji weterynaryjnej we Wrocławiu specjalizujący się właśnie w tego typu dolegliwościach. Przyjmuje się, że leczenie z przyczyn estetycznych nie jest uzasadnione, chociaż często wykonuje się tego typu zabiegi w przypadku psów wystawowych. Zasadniczo nie zaleca się usuwania wad, które nie powodują ani dyskomfortu, ani innych problemów zdrowotnych.

Leczenie wad zgryzu u psa może polegać na zeszlifowaniu zębów, usunięciu kilku zębów lub założeniu stałego aparatu ortodontycznego, który zakładany jest psom poddanym narkozie. Decydując się na aparat, trzeba wziąć pod uwagę konieczność odbywania częstych wizyt kontrolnych i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Aparaty ortodontyczne dla psów stosuje się, gdy przyczyną wady zgryzu jest niewłaściwa budowa czaszki.

W przypadku źle ułożonego uzębienia zgryzu możliwa jest zmiana rozmiaru zęba lub nawet kilku do takiego stopnia, aby nie powodowały one urazu. Szlifować można tylko zęby stałe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i przynosi poprawę w łagodnych przypadkach. Wady zgryzu w uzębieniu mlecznym koryguje się poprzez usunięcie zęba, wraz z korzeniem, a w uzębieniu stałym usuwa się tylko nadliczbowe zęby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas