Jak uzyskać paszport dla zwierzęcia?
Weterynaria i zwierzętaWspółcześnie zagraniczne podróże ze zwierzętami domowymi są dużo prostsze niż kiedyś, w czasach, w których każdy kraj miał inne zasady dotyczące przywożenia różnych gatunków zwierząt. Obecnie dokumentem ułatwiającym przekraczanie z pupilami granic określonych krajów jest paszport dla zwierzęcia. Podpowiadamy, jak i gdzie można go uzyskać.
Czym jest paszport dla zwierzęcia i jakim gatunkom przysługuje?
Paszport dla zwierzęcia to dokument, który pozwala na identyfikację zwierzaka podczas przekraczania granicy danego kraju oraz we wszelkich innych sytuacjach, w których potrzebne jest potwierdzenie tożsamości. Zgodnie z przepisami unijnymi ma formę książeczki takiej samej we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. W odpowiednich rubrykach wpisywane są informacje dotyczące przeprowadzonych zabiegów, odbytych badań oraz szczepień. Taki paszport może być wydany dla trzech konkretnych gatunków zwierząt domowych, czyli dla psów, kotów oraz fretek.
Kto wydaje paszporty dla zwierząt?
Uprawnienia do wydania paszportu dla zwierzęcia mają wyłącznie konkretni lekarze weterynarii figurujący w odpowiednim rejestrze. Oznacza to, że nie każdy weterynarz może wystawić taki dokument. Rejestr Zakładów Leczniczych dla Zwierząt, które mogą wydawać paszporty, można znaleźć w Internecie. Wszelkie adnotacje, zmiany i dodatkowe wpisy, jakie trzeba później wprowadzić do paszportu, również mogą być dokonywane wyłącznie przez uprawionych lekarzy.
Jakie warunki musi wypełnić właściciel?
Aby uzyskać paszport dla zwierzęcia, trzeba spełnić następujące wymagania:
- Zwierzę musi być oznakowane mikrochipem, który jest umieszczany po lewej stronie szyi, w połowie jej długości. Transponder powinien spełniać normy ISO 11784 w technologii HDX lub FDX-B i umożliwiać odczyt za pomocą czytników zgodnych z normą ISO 11785.
- Czworonóg musi zostać poddany badaniu klinicznemu.
- Jeśli zwierzę ukończyło 4 miesiące, musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Specjalista z Lecznicy dla Zwierząt EVAVET dodaje: Zwierzę zachipowane warto zarejestrować w ogólnodostępnych bazach zwierząt chipowanych. Znacznie zwiększa to szansę na odnalezienie i identyfikację pupila w razie zaginięcia lub jego ucieczki.
Jaki jest koszt paszportu?
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje wysokość opłaty, jaką powinien pobierać lekarz weterynarii za wyrobienie paszportu dla zwierzęcia. W 2020 roku wynosi ona 100 zł. W przypadku ewentualnych błędów w wypełnionym dokumencie weterynarz ma obowiązek wystawienia nowego dokumentu na własny koszt.