Artykuł sponsorowany Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?

Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza?

Pierwsza wizyta ze zwierzęciem u lekarza weterynarii bywa zwykle stresująca, zarówno dla właściciela, jak i dla samego pupila — psa lub kota. Jeżeli chcesz, aby wszystko poszło sprawnie i bez niepokojenia swojego czworonoga, warto odpowiednio się do niej przygotować. Wówczas najprawdopodobniej nic Was nie zaskoczy, a cała wizyta w gabinecie weterynaryjnym przebiegnie sprawnie i przyjemnie. Sprawdź, co warto wiedzieć przed odwiedzeniem specjalisty.

Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do weterynarza?

Jeżeli przygarnąłeś szczeniaka, kota lub inne zwierzę, to powinieneś także rozważyć wizytę w gabinecie weterynaryjnym w celu zbadania zdrowia nowego podopiecznego. Najlepszym terminem na pierwszy kontakt ze specjalistą jest kilka dni po przygarnięciu pupila do domu. Sama zmiana otoczenia będzie dla niego dużym szokiem, dlatego warto przeczekać chwilę, aby mógł się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu.

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym koniecznie należy się skontaktować z wybraną placówką. Pozwoli to na dopasowanie godziny przybycia do harmonogramu dnia weterynarza, który może mieć wcześniej zaplanowane czynności, np. zabiegi chirurgiczne czy szczepienia. Podczas rozmowy weterynarz może zaproponować dogodny termin, czyli taki, w którym w placówce będzie przebywało mniej zwierząt, co pozwoli na uniknięcie dodatkowego stresu – wyjaśnia specjalista z Lecznicy Weterynaryjnej Matuszewscy.

Jak przygotować zwierzę do wizyty w gabinecie weterynaryjnym?

Niezależnie od tego, czy udajesz się do lekarza weterynarii z psem, czy kotem, warto właściwie przygotować go do pierwszej wizyty w gabinecie. W tym celu należy rozważyć umówienie się na konkretną godzinę. Oprócz innych zwierząt w pobliżu nie ma nic bardziej stresującego dla takiego malucha niż nowe miejsce, gdzie są dziwne dla niego, nieznane zapachy. Długi czas oczekiwania dla pupila jest wyłącznie niepotrzebnym stresem, którego można uniknąć. Koty, choć nie zawsze to okazują, bardzo się boją takich wizyt – warto zapytać, czy jest np. specjalna półka na transporter w poczekalni.

Przed pierwszą wizytą w gabinecie warto również zadbać o to, aby czworonóg był:

  • wypoczęty,
  • zrelaksowany,
  • wyspany.

Przy umawianiu pierwszej wizyty u weterynarza, można także zapytać specjalistę, czy zwierzę powinno być na badaniu na czczo. Jeżeli weterynarz stwierdzi, że nie ma takiej potrzeby, należy zadbać o to, aby pupil był najedzony. Jednak zaleca się, aby zabrać ze sobą kilka smakołyków, które lubi. W razie konieczności np. w stresującej sytuacji, pozwoli to na odwrócenie jego uwagi. Podanie zwierzęciu przekąski po wizycie to również metoda na nagrodzenie go za dobre zachowanie. W ten sposób możesz wypracować u niego pozytywne odczucia i przekonanie, że wizyta w gabinecie nie jest niczym złym.

Opanowanie właściciela — jak wpływa na spokój zwierzęcia?

Podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej, szczególnie jeżeli jest to pierwsza konsultacja, warto pamiętać, że zwierzęta doskonale wyczuwają ludzkie emocje. Jeżeli sam będziesz zestresowany takim spotkaniem, to możesz być pewny, że wpłynie to także na Twojego pupila. Podczas przygotowań do wizyty należy więc brać pod uwagę również własne emocje i kontrolować je, aby dodatkowo nie zaniepokoić zwierzęcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas