Materiał Partnera Jak przygotować psa do szczepienia?

Jak przygotować psa do szczepienia?

Dbanie o zdrowie psa nie polega tylko na właściwej diecie i aktywności fizycznej. Niezbędne jest także wykonywanie wszelkich czynności mających na celu ochronę przed niebezpiecznymi chorobami. Każdy właściciel psów ma obowiązek zaszczepić je przed wścieklizną, aczkolwiek warto również wykonać inne szczepienia. Zanim to będzie możliwe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie psa do zabiegu. Jak to zrobić?

Przygotowanie psa do szczepienia

To, jak skuteczne będzie szczepienie psa, zależy w dużej mierze od stanu jego zdrowia. W związku z tym przed wizytą u weterynarza w celu zaszczepienia pupila, trzeba wykonać inne zabiegi przygotowujące. Jednym z najważniejszych jest odrobaczanie. Brak wykonania tego zabiegu może sprawić, że w organizmie psa żyją pasożyty, które mogły się tam przedostać wraz z mlekiem matki. Odrobaczanie psów, które można przeprowadzić np. w Przychodni Weterynaryjnej Marty Jastrzębskiej w Warszawie, wykonuje się u szczeniaków, które ukończą trzeci tydzień życia. Zabieg ten musi zostać powtórzony po 5 i 8 tygodni od narodzin. W przypadku szczepienia większych szczeniaków lub dorosłych psów, wówczas odrobaczanie należy wykonać od 7 do 10 dni przed zaaplikowaniem szczepionki.

Poza tym zanim weterynarz zaczepi psiaka, wykona badania pod kątem alergenów. Wszystko po to, by wykluczyć możliwość wystąpienia reakcji alergicznych na szczepionkę. Jeżeli dojdzie do wykrycia alergii, wtedy należy podać psu nieco inną szczepionkę, która ochroni zwierzę przed chorobami. Może zdarzyć się również taka sytuacja, w której pies będzie uczulony na główny składnik szczepionki, którego nie można zastąpić. W sytuacjach silnego uczulenia nie wykonuje się szczepienia, ze względu na możliwość pojawienia się niebezpiecznych reakcji alergicznych. Przed podaniem niektórych szczepionek, weterynarz może przygotować czworonoga poprzez podawanie mu specjalnie dobranych leków.

Oprócz tego zaleca się, by w dniu szczepienia pies nie przeczuwał, co go czeka. Warto zadbać o to, by rytm dnia wyglądał tak samo, jak dotychczas. To sprawi, że psiak będzie czuł się bezpiecznie i spokojnie. Jeżeli pies będzie przeczuwał, że będzie się działo coś innego danego dnia, wówczas będzie zdenerwowany i strachliwy, co spowoduje jego negatywne podejście do szczepienia.

Jak opiekować się psem po szczepieniu?

Od razu po wykonaniu szczepienia, pies powinien zostać poddany kwarantannie. To bardzo ważna czynność, ponieważ pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. W tym celu powinno nastąpić maksymalne ograniczenie kontaktu zwierzęcia z innymi psami. Musimy pamiętać, że po szczepieniu odporność psa nie jest tak duża, by uchroniła go przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi. Dopiero po kilku dniach od podania szczepionki można zrezygnować z kwarantanny, aczkolwiek przez kilka dni powinniśmy unikać spacerów w zatłoczonych parkach i innych tego typu miejscach.

Konieczne jest również obserwowanie psa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, powinniśmy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Powikłania mogą dotyczyć zmian skórnych, reakcji alergicznych czy podrażnień. Poza tym pies może mieć mdłości i apatię.

Opracowanie:

Podziel się