Materiał Partnera Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Chodzenie na smyczy to bardzo ważna umiejętność, której należy nauczyć psa, gdy tylko otrzyma wszystkie niezbędne szczepienia, pozwalające na wyprowadzanie naszego pupila na spacery oraz kontakt z innymi psami. Z reguły moment taki następuje ok. 2 tygodnie po ostatnim obowiązkowym szczepieniu. Jak zatem nauczyć psa chodzić na smyczy?

Na spacer – obroża lub szelki

Dwumiesięczny szczeniak wyprowadzony pierwszy raz na smyczy z całą pewnością nie zacznie od razu słuchać się naszych poleceń i trzymać równo przy nodze podczas marszu.

Podstawową kwestią pozostaje przyzwyczajenie małego jeszcze pieska do nowości, jaką jest obroża dla psa. Od razu zaznaczmy – porzućmy pomysły zakładania psu ciężkiej, metalowej obroży. Są one nie tylko niewygodne i zwyczajnie bolesne dla psa, ale dodatkowo wcale nie gwarantują utrzymania w niej zwierzęcia – z tego typu obroży wręcz łatwo się mu wyślizgnąć. Przyzwyczajenie pieska do obroży to zadanie dla cierpliwych. Nie od razu udaje się przekonać czworonoga do noszenia czegoś nowego na karku, jednak wystarczy założenie obroży na jakiś czas i konsekwentne przyzwyczajanie zwierzaka do nowej ozdoby, np. poprzez zabawę.

Pierwsze wyjście na spacer

Stopniowe nakłanianie psa do chodzenia na smyczy nie powinno być trudne, gdyż każdy szczeniak ma potrzebę podążania za swoim panem, należy jednak postępować w sposób stanowczy oraz zdecydowanie oduczać psa gryzienia smyczy, aby nie stało się to psim nawykiem. Dobrym wyjściem dla osób, które nie mogą się przekonać do trzymania psa „za szyję”, są szelki – obecnie na rynku mamy szeroki wybór produktów obejmujących wszelkiego rodzaju szelki dla psa, również w wariancie ocieplanym. Można je znaleźć m.in. w sklepie internetowym Pinky Paws, który oferuje swoim klientom bardzo szeroki wybór różnego typu akcesoriów nie tylko dla psów, ale także dla kotów.

Dajmy psu trochę luzu

Warto pamiętać, że spacer jest dla psa przede wszystkim formą odpoczynku: wybiegania się, załatwienia swoich potrzeb i spędzenia na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego należy dać czworonogowi trochę luzu, nie zapominając jednak, że podczas spaceru pies powinien trzymać się blisko nas i nie napinać smyczy. Dobrym pomysłem jest nagradzanie psa za dobre zachowanie przygotowanymi wcześniej smakołykami.

Podziel się