Artykuł sponsorowany Dysplazja u psa – leczenie pupila w Lecznicy Weterynaryjnej Mirosław Rak

Dysplazja u psa – leczenie pupila w Lecznicy Weterynaryjnej Mirosław Rak

Dysplazja stawu u psa jest patologicznym rozwojem struktur stawowych. Powodem tego schorzenia może być niedorozwój lub rozluźnienie w obrębie stawu. Zazwyczaj choroba ta zostaje przekazana w genach, z pokolenia na pokolenie, ale można i powinno się leczyć psa, u którego zauważamy objawy dysplazji. Dobrym pomysłem będzie kontakt z Lecznicą Weterynaryjną Mirosław Rak. 

Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na rozwój dysplazji? 

Warto mieć na uwadze, że pies, który ma w genach dysplazję nie musi na nią zachorować. Można wyróżnić szereg czynników zewnętrznych, które decydują o tym, czy pupil będzie się zmagał z tym schorzeniem. Są to: zbyt intensywne przyjmowanie wapnia przy karmieniu karmą komercyjną, zbyt szybki wzrost szczenięcia, nadwaga lub otyłość w okresie rozwoju, nadmierny wysiłek fizyczny u rozwijającego się psa, brak odpowiedniej suplementacji. 

Eksperci twierdzą, że na dysplazję zazwyczaj cierpią konkretne rasy psów. Chorobę tę najczęściej stwierdzano u sznaucera olbrzymiego, doga, labradora, amstaffa lub owczarka niemieckiego. Jednak schorzenie to jest coraz częściej zauważane u psów małych ras, m.in. u spaniela lub mopsa. Dlatego należy u tych ras już w wieku szczenięcym wykonywać odpowiednie badania pod kątem dysplazji

Czym objawia się dysplazja u psa?

Nie zawsze objawy dysplazji u psa są widoczne na pierwszy rzut oka, zwłaszcza, jeśli właściciel czworonoga nie ma żadnej wiedzy o tym schorzeniu. Istnieją jednak symptomy, które mogą oznaczać, że pupil zmaga się z tą chorobą. Są to: powolne wstawanie i kładzenie się, wyraźne trudności w poruszaniu się, niechęć do biegania, problemy ze wskakiwaniem na nawet na niewielkie podwyższenie, odciążanie jednej łapy w czasie siadania, kładzenia się, charakterystyczny – sztywny i ostrożny chód, problem z poruszaniem się po odpoczynku, unikanie kładzenia się na twardym podłożu.

Jak wygląda leczenie dysplazji u psa?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy u czworonoga, warto od razu zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii w Lecznicy Weterynaryjnej Mirosław Rak, z siedzibą w Toruniu. Specjalista odpowiednio dobierze leki w przypadku lekkiej dysplazji u psa, ale to nie wystarczy. Trzeba także uwzględnić odpowiednie żywienie, suplementację oraz rehabilitację czworonoga. Jeśli zajdzie taka potrzeba, weterynarz przepisuje leki przeciwzapalne. Z kolei suplementacja polega na wstrzykiwaniu glukozaminy, kwasu hialuronowego i chondroityny lub na przyjmowaniu witamin dla psów. Warto również zwrócić uwagę na aktywność fizyczną pupila –  wskazane jest pływanie lub trucht po miękkim, nie śliskim podłożu. 

Jeśli pies cierpi na ciężki rodzaj dysplazji, weterynarz wprowadza do jego leczenia profesjonalną rehabilitację, której celem jest skorygowanie postawy ciała oraz zwiększenie możliwości poruszania się. Bardzo ważne jest także spożywanie specjalnej karmy weterynaryjnej dla psa z dysplazją, która zawiera składniki wspierające stawy. W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, musi zostać przeprowadzona operacja stawu biodrowego, np. w Lecznicy Weterynaryjnej Mirosław Rak. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas