Materiał Partnera Dlaczego warto mieć psa?

Dlaczego warto mieć psa?

O psie mówi się, że jest najlepszym przyjacielem człowieka. I słusznie, bo to bardzo wierne i oddane człowiekowi zwierzątko potrafi dać wiele miłości i empatii, a jego posiadanie niesie ze sobą jeszcze więcej zalet. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien co do kupna lub adopcji psa, to dowiedz się więcej o zaletach jego posiadania w poniższym artykule.

Psi przyjaciel

Pies jest wyjątkowym zwierzęciem, ponieważ potrafi obdarzyć człowieka bezwarunkową miłością i okazać swoje uczucia w niezwykle ludzki sposób. Jest oddany i wierny. Jeśli jesteś osobą samotną, to pies zapewni Ci towarzystwo, zainteresowanie i miłość.

Różnorodność charakterów

Ludzie mają to do siebie, że każdemu odpowiada inny zestaw cech u drugiego. W przypadku psów każdą z ras cechuje inny zestaw cech tak zwanego usposobienia, czyli inaczej ,,psiego charakteru". Istnieje więc możliwość wybrania pieska takiej rasy, jakiej usposobienie będzie nam najbardziej odpowiadało. Mogą to być np. cechy takie jak: łagodność, energiczność, wesołość itp.

Korzystny wpływ

Psy mają bardzo korzystny wpływ na człowieka pod wieloma względami. Po pierwsze uczą one odpowiedzialności i opiekuńczości, poprzez obowiązek ich karmienia, kąpania, wyprowadzania i zawożenia do lekarza weterynarii takiego jak np. z przychodni weterynaryjnej PW Ochockie Centrum Weterynaryjne. Po drugie pies oznacza regularne wychodzenie na spacery z nim (zwłaszcza w przypadku energicznych ras takich jak labradory czy husky, które potrzebują wybiegać się codziennie- można też biegać razem z nimi), co jest korzystne dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pies jest więc także dobrym ,,motywatorem" dla leniuchów i uczą wytrwałości, konsekwencji oraz organizacji.

Radość

Pies potrafi dać dużo radości podczas wspólnych zabaw. Nawet z badań wynika, że właściciele psów znacznie częściej się śmieją i rzadziej zachorowują na depresję. Ponadto, dzieci uwielbiają zwierzęta, a psy potrafią okazać wiele cierpliwości i troskliwości.

Pomoc w staniu się bardziej towarzyskim

Siłą rzeczy będziesz musiał wychodzić częściej z domu i tym samym będziesz spotykał innych właścicieli psów. To dobra okazja, by poznać nowych ludzi lub by porozmawiać ze znajomymi i powymieniać się wiedzą na temat swoich pupili i nie tylko.

Bezpieczeństwo

Duży pies potrafi obronić przed potencjalnymi napastnikami lub odstraszyć podejrzane osoby. Zwierzaki te potrafią także dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu pomóc chorym na epilepsję (wyczuć napad i ,,poinformować’’ o nim szczekaniem) lub niepełnosprawnym np. niewidomym jako psi przewodnik.

Psy to same dobro. Pamiętajmy, że jako właściciele powinniśmy odpłacić im tym samym.

Podziel się