Materiał Partnera Czipowanie psa - przebieg, wskazania i cena zabiegu

Czipowanie psa - przebieg, wskazania i cena zabiegu

Czipowanie zwierząt w naszym kraju wciąż nie jest popularną praktyką. Wiele osób obawia się, że będzie to zbyt duży koszt, a efekty niewystarczające, aby znaleźć zwierzaka w razie jego zagubienia. Warto zatem przyjrzeć się zabiegowi czipowania psa i rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie jego skuteczności, bezpieczeństwa oraz ceny. 

Czym jest czipowanie?

Czipowanie polega na wszczepieniu w ciało zwierzęcia mikroprocesora. Na urządzeniu znajduje się natomiast numer identyfikacyjny, złożony z piętnastu cyfr. Czip nie zawiera żadnych informacji, poza wspomnianym indywidualnym kodem - nie znajdziemy tam na przykład kontaktu do właściciela. Właściciel powinien jednak zadbać o to, aby numer był zarejestrowany w jak największej ilości baz danych - rejestracja jest płatna, jednak niektóre bazy danych oferują zniżkową lub bezpłatną rejestrację w przypadku użycia czipa od nich. 

Kod zostaje umiejscowiony w szklanej kapsułce o niewielkim rozmiarze. Zazwyczaj czip wstrzykiwany jest pod skórę na szyi zwierzaka lub między łopatkami. Zabieg przeprowadza się za pomocą strzykawki, a więc nasz pupil poczuje jedynie lekkie ukłucie – takie, jak podczas zastrzyku. Po założeniu czipu zwierzak nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. Działanie jest dożywotnie, a z powodu przynależności kodu do jednego, konkretnego psa będziemy mogli łatwiej odnaleźć zagubione zwierzę. 

Kiedy czipować psa?

Każdy właściciel czworonoga powinien zainwestować w zabieg czipowania psa. Tym bardziej że kwalifikują się do niego wszystkie psy, niezależnie od wieku. Możemy go wykonać na przykład w Przychodni weterynaryjnej Provet. W niektórych sytuacjach czipowanie jest natomiast obowiązkowe – mowa tu przykładowo o sytuacji, gdy chcemy wyjechać wraz z pupilem za granicę i musimy wyrobić dla niego paszport. Wówczas numer identyfikacyjny z czipa zostaje wpisany do paszportu. Korzyści z czipowania jest wiele – nie tylko, gdy planujemy podróż z naszym czworonogiem. Podstawową sprawą jest możliwość łatwiejszego odnalezienia zwierzaka, gdy ten zgubi się lub zostanie skradziony. W przypadku zgubienia skutecznym sposobem będzie informacja, wraz z numerem telefonu właściciela, przyłączona do obroży.

Ile kosztuje czipowanie psa?

Wszystko zależy od oferty danego gabinetu weterynaryjnego oraz od tego, czy w usługę zawarta jest również rejestracja psa w bazie danych. Zwykle jest to jednak koszt około 100 złotych, natomiast w niektórych przychodniach zabieg kosztuje znacznie mniej. We wspomnianej Przychodni weterynaryjnej Provet kosztuje on 50 zł. Jeżeli wciąż jest to dla nas wysoki koszt, to powinniśmy na bieżąco śledzić informacje o różnych akcjach, organizowanych przez fundacje. 

Opracowanie:

Provet s.c. Przychodnia weterynaryjna

Warszawa , Bohaterów Warszawy 15

Podziel się