Co jedzą ptaszniki tygrysie i w jaki sposób należy je karmić?
Weterynaria i zwierzętaKarmienie pająków jest jedną z najważniejszych, rutynowych czynności, wykonywanych przez ich hodowców. Dobrze odżywiony ptasznik jest silny, ma piękne, lśniące włosy i w domowych warunkach osiąga wiek od kilku do nawet kilkunastu lat. W naszym artykule omówimy główne rodzaje pokarmów, przeznaczonych dla gatunku Davus fasciatus, a także technikę karmienia młodych oraz starszych osobników.
Najlepsze karmówki dla pająków
Wybór właściwej karmy dla nowo zakupionego ptasznika jest dla początkujących hodowców zadaniem trudnym, a bez dostępu do fachowej literatury i specjalistycznego doradztwa osób bardziej doświadczonych w temacie odżywiania pająków często popełniają oni poważne błędy, skutkujące przekarmieniem zwierzęcia i jego zwiększoną podatnością na choroby. Jaką karmę kupić? Już od pierwszych chwil życia Davus fasciatus warto podawać mu świeże muszki owocówki i świerszcze bananowe, pamiętając o tym, by dostosować ich wielkość do możliwości pająka.
Jakie inne rodzaje karmówki można zastosować w hodowli ptasznika? Jednym z najpopularniejszych typów pokarmów są tak zwane drewnojady, czyli larwy chrząszczy zasiedlających różne gatunki drzew. Jak zauważa ekspert z firmy Spiders Forge Patryk Wojtaszek, specjalizującej się w hodowli ptasznika tygrysiego oraz dystrybucji wysokiej jakości karmówki:
Obok larw, takich jak: drewnojady czy mączniki, w diecie pająków warto stosować też inne pokarmy, jak na przykład samodzielnie hodowane świerszcze, szarańcze oraz karaczany, stanowiące cenne źródło składników odżywczych.
W jaki sposób karmić pająka?
Dorosły pająk nie musi jeść codziennie – wręcz przeciwnie, służą mu odstępy 2-3 dni pomiędzy posiłkami. Młode osobniki potrzebują więcej pożywienia, dlatego hodowcy zalecają podawanie karmy co 1-2 dni. Podczas karmienia ptasznika tygrysiego należy pamiętać, o tym, że jest to zwinny łowca, który doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej ruchliwym owadem. Karmówkę wystarczy umieścić na pęsecie akwarystycznej, a następnie pozostawić pokarm w terrarium, a głodny pająk szybko się nim zainteresuje i chwyci. Jeśli zwierzę nie wykazuje zainteresowania świeżą porcją owadów, może to oznaczać, że nie jest głodny lub zaczyna chorować – wówczas warto doglądać go częściej i, w razie zaobserwowania innych niepokojących objawów, poddać do kwarantannie lub leczeniu.
Ptasznik potrzebuje również nawodnienia, a wodę sam zbiera z roślin lub ścianek terrarium, dlatego powinna być w nim utrzymywana stała wilgotność na poziomie około 80 procent i wysoka temperatura (około 27-29 stopni Celsjusza), zbliżona do tej, występującej w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej, naturalnego środowiska Davus fasciatus.