Materiał Partnera Błędy popełniane podczas trenowania psów

Błędy popełniane podczas trenowania psów

Mimo codziennych treningów z czworonogiem i upływu czasu wciąż nie zauważasz pozytywnych zmian w jego zachowaniu? Denerwujesz się, gdy twoje próby nie przynoszą pożądanych efektów? Według psich behawiorystów, z dużą dozą pewności popełniasz kilka błędów, które sprawiają, że oczekiwane rezultaty będą zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia. Jakie pomyłki w trakcie szkolenia dla psów są najczęstsze i jak ich unikać?

Niestabilność w wyrażaniu emocji lub ich całkowity brak

Psy to istoty, które podobnie jak ludzie, są w stanie odczytywać emocje nie tylko na podstawie mimiki, ale także ruchów ciała. Dlatego też jeśli rozpoczynamy tresurę psa, powinniśmy być przede wszystkim skupieni, a także wyrażać radość z postępów czworonoga i chętnie go chwalić. Musimy również wykluczyć negatywne emocje, takie jak frustracja i niechęć, które mogą pojawić się wtedy, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Takie zachowanie wywołuje u psa zniechęcenie, nie będzie on bowiem wiedział, czy dobrze wykonuje zadania.

Brak pochwał

Choć konieczność przekazywania pochwał wydaje się być nieodzownym elementem treningu, to niestety zdarza się, że właściciele o nich zapominają. Pamiętajmy jednak, że to dzięki werbalnym zachętom przekazujemy czworonogowi, że jego zachowanie jest przez nas aprobowanym i że prowadzi do nagrody. Słowa takie jak „brawo!” lub „dobrze!”, bezwzględnie powinny pojawić się jednak przed smakołykami, nie zaś w momencie nagradzania oraz nie po nim.

Brak systematyczności w treningu

Kolejny błąd u właścicieli czworonogów to brak systematyczności treningów. Wówczas niestety szanse na sukces są niewielkie, bowiem przy trenowaniu zwierząt bardzo duże znaczenie ma regularność. Jeśli już wcześniej próbowaliśmy szkolić naszego czworonoga i mieliśmy problem, aby robić to cyklicznie, zmotywują nas do tego indywidualne zajęcia dla psów z psim behawiorystą. Odbywają się one w określone dni o umówionej porze, dlatego jest to idealny sposób, aby zachęcić właścicieli do systematyczności. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje gdy z różnych powodów nie będziemy w stanie w nich uczestniczyć, jednak najważniejsze, by przerwy te były jak najkrótsze i jak najrzadsze. 

Tresura psów nie jest dla właścicieli łatwym zadaniem, bowiem wbrew pozorom wymaga ona bardzo dobrej znajomości czworonogów i ich zachowań. Dlatego najlepiej skorzystać z usług psich behawiorystów, takich jak Krzysztof Furman z firmy O! HOLENDER Szkolenie psów, który pokaże nam, jak robić to w sposób prawidłowy i osiągnąć wyznaczone cele.  

Opracowanie:

O! HOLENDER Szkolenie psów

Sejkowice 39

Podziel się