Materiał Partnera Adopcja psa lub kota za schroniska. Jak wygląda cały proces?

Adopcja psa lub kota za schroniska. Jak wygląda cały proces?

Świadomość społeczna w zakresie pomocy zwierzętom systematycznie zwiększa się z roku na rok. Doskonałym tego przykładem jest wzrost zainteresowania adopcją kotów oraz psów ze schroniska. Przed podjęciem tej ważnej i jednocześnie bardzo szlachetnej decyzji trzeba jednak rozważyć kilka najistotniejszych kwestii. Krok ten musi opierać się przede wszystkim na świadomości, a także pełnej odpowiedzialności. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

O czym należy pomyśleć przed adopcją?

Psy oraz koty – zresztą jak wszystkie inne zwierzęta – to czujące istoty, które potrzebują naszej miłości i opieki dokładnie tak samo jak ludzie. Podjęcie decyzji o adopcji ze schroniska jest wręcz równoznaczne z tym, że przyjmujemy pod swój dach nowego członka rodziny. Zwierząt nigdy nie należy traktować w kategoriach prezentu lub swoistego rodzaju eksperymentu, który ma jedynie udowodnić, czy poradzimy sobie z należytą opieką. Tego musimy być po prostu pewni. Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne w tym przypadku ryzyko, przed udaniem się do schroniska należy rozważyć kilka najważniejszych kwestii. Jakich?

Po pierwsze – wielkość zwierzęcia. Warto pamiętać o tym, że duży pies będzie miał równie dużo siły. Jeżeli zatem mają z nim spacerować np. osoby starsze lub dzieci, to z pewnością nie jest to najlepszy pomysł. Po drugie – tryb życia domowników. Jeśli wszyscy mieszkańcy przebywają przez cały dzień w pracy, to przez dokładnie taki czas zwierzę będzie przebywało samo. Kota lub psa można do tego przyzwyczaić, aczkolwiek na samym początku wiąże się to ze sporymi nakładami pracy. Po trzecie – członkowie rodziny. Dorośli muszą mieć na uwadze, że zwierzę po trudnych przejściach, może szybciej reagować agresywnie na nieświadome podrażnienie przez dziecko. Dlatego należy zrobić bardzo szczegółowy wywiad w schronisku na temat przeszłości psa i jego zachowań. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wygląda procedura adopcyjna?

Sam proces adopcji zwierząt ze schroniska nie jest specjalnie skomplikowany i da się go opisać w 3 podstawowych krokach. Pierwszym z nich jest osobiste spotkanie z pracownikiem placówki, który odpowiada za sprawdzenie warunków panujących w naszym domu. Spotkań takich absolutnie nie należy się obawiać, ponieważ mają one jedynie potwierdzić, czy adoptowany pies lub kot będzie przebywał w odpowiednio przystosowanym do jego potrzeb miejscu. Drugi etap najczęściej polega na złożeniu kolejnej wizyty.

Zawsze odbywa się tutaj szczegółowa rozmowa z adoptującym, po której schronisko musi być pewne, że zwierzę trafi w dobre ręce. Pamiętajmy, że w uzasadnionych przypadkach organizacja może odmówić adopcji. Jeżeli wszystko jest w porządku, to zakończeniem całej procedury jest podpisanie umowy adopcyjnej. Jak podkreślają specjaliści z Gabinetu Weterynaryjnego prowadzonego przez Dorotę Sumińską, adoptując zwierzę ze schroniska, dajemy mu szansę nie tylko na nowe, ale przede wszystkim zdecydowanie lepsze życie. Zyskujemy także wiernego i całkowicie oddanego przyjaciela, który odwdzięczy się nam za okazaną dobroć na każdym kroku. 

Opracowanie:

Podziel się