Materiał Partnera Zdjęcia panoramiczne i ich znaczenie w fotografii wnętrz

Zdjęcia panoramiczne i ich znaczenie w fotografii wnętrz

W fotografii artystycznej i reklamowej wnętrza mogą stanowić tło kompozycji, ale także jej główny temat. Zdjęcia panoramiczne pomieszczeń wykonuje się w tej drugiej sytuacji, gdy bohaterem obrazu ma być samo wnętrze. Wykorzystanie szerokiej perspektywy stwarza wyjątkowe możliwości prezentacji przestrzeni, co ma niebanalne znaczenie np. dla pośredników nieruchomości.

Zdjęcia panoramiczne w fotografii wnętrz

Zdjęcia panoramiczne często kojarzą się z fotografią krajobrazową. I słusznie, gdyż właśnie otwartych przestrzeni sięgają korzenie tej techniki. Również obecnie panoramy najczęściej przedstawiają zachwycające dzieła natury, chociaż nie tylko. W technice panoramicznej wykonywane są przecież zdjęcia prezentowane w mapach Google – znane chyba wszystkim i szalenie przydatne podczas wędrówek po obcych miastach zdjęcia sferyczne 360/180, dzięki którym możemy rozglądać się dookoła, w górę i w dół.

Wykonywanie zdjęć panoramicznych w przestrzeniach ograniczonych ścianami jest trudniejsze niż na zewnątrz. Fotografując odległe przedmioty, można pozwolić sobie na drobne błędy, które będą praktycznie niedostrzegalne dla odbiorcy; ukryją się w większych, jednobarwnych fragmentach obrazu (czyste niebo, spokojne wody jeziora) – lub przeciwnie, w pełnych nierównomiernie rozłożonych, ale powtarzalnych detalach (np. korony drzew, kłębiące się chmury). Podczas fotografowania wnętrz fotograf z aparatem siłą rzeczy znajduje się blisko ścian i elementów wyposażenia. Nic, co znajduje się we wnętrzu, nie umknie oku obiektywu, a każdy element może utrudnić lub nawet uniemożliwić stworzenie dobrej panoramy – opowiada nasz rozmówca ze studia fotograficznego photographic.pl.

Podsumowując, do wykonania dobrej panoramy w pomieszczeniu potrzebny jest profesjonalny sprzęt i doświadczony, cierpliwy fotograf. Po co w ogóle robić takie zdjęcia?

Wykorzystanie panoramicznych fotografii wnętrz

Zrobienie zdjęcia panoramicznego w pomieszczeniu jest trudne, ale daje proporcjonalne do wysiłku efekty. Przedstawienie wnętrza w szerokiej perspektywie umożliwia odbiorcy dokładne zapoznanie się z przestrzenią w budynku, co jest bardzo przydatne w kilku sytuacjach: gdy chcemy sprzedać nieruchomość lub zachęcić kogoś do wizyty.

Ludzie kupują oczami. Dlatego przedstawiciele nieruchomości korzystają z usług fotografów architektury. Profesjonalnie wykonane, szerokokątne zdjęcie kuchni połączonej z salonem odda faktyczny wygląd i rozkład mieszkania – kilka zwykłych zdjęć nie da takiego efektu. Ogłoszenia nieruchomości opatrzone naprawdę dobrymi zdjęciami wzbudzają większe zainteresowanie potencjalnych nabywców, a co za tym idzie – sprzedają szybciej i lepiej.

Wygląd wnętrz wpływa również na decyzje osób, które szukają noclegu. Przed wpłatą zaliczki i przyjazdem do hotelu warto wiedzieć, jak wyglądają pokoje, łazienki, restauracja, a nawet recepcja. Zdjęcia panoramiczne, a dokładniej fotografie sferyczne 360/180, pozwalają nie tylko wiernie odwzorować wygląd obiektu, ale też stworzyć wirtualny spacer po jego wnętrzach. Do przygotowywania takich prezentacji wykorzystuje się nie filmy, ale właśnie serie zdjęć sferycznych i cylindrycznych, które następnie są łączone w specjalnych programach. Dzięki takiemu rozwiązaniu to osoba, która przebywa na stronie internetowej, decyduje o tym, w którą stronę chce się udać. Swobodne „spacerowanie” po budynku i rozglądanie się po pomieszczeniach wg własnego uznania w każdym kierunku nie byłoby możliwe z wykorzystaniem video.

Ze zdjęć panoramicznych w celach promocyjnych i reklamowych korzystają nie tylko biura nieruchomości i branża hotelarsko-gastronomiczna. Tego typu fotografia wnętrz sprawdza się w przypadku każdego miejsca, które chce przyciągać jak najwięcej gości. Na wirtualny spacer po wnętrzach można zaprosić np. do sklepu, centrum handlowego, na targi branżowe, wystawy czy do muzeum.

Podziel się