Artykuł sponsorowany Zasady segregacji odpadów

Zasady segregacji odpadów

O znaczeniu segregowania odpadów uczą się już maluchy w pierwszych latach szkoły. Niestety, w dorosłym życiu często o tym zapominamy lub przekonujemy samych siebie, że jest to trudne i czasochłonne. Czas rozprawić się z tym mitem! W tym tekście nie tylko przypomnisz sobie, jakie korzyści daje segregacja odpadów, ale też dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku!

Dlaczego segregujemy odpady?

W dobie szerokiego wykorzystywania surowców wtórnych przy jednoczesnej nadprodukcji odpadów ich segregacja jest wręcz moralnym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Celem każdego z nas powinno być to, aby zostawić dzieciom i wnukom planetę czystą i bogatą w zasoby.

O te zaś coraz trudniej. Do produkcji plastiku wykorzystuje się ropę naftową, która jest na wyczerpaniu, a jej zużycie wciąż wzrasta. Wyrób papieru wiąże się z wycinką lasów, które odrastają zbyt wolno. Segregowanie odpadów oraz ograniczanie produkcji to obecnie jedyny sposób na to, aby uchronić przyszłe pokolenia przed klęską ekologiczną i gospodarczą.

Segregowanie odpadów to złożony proces. Konsumenci, czyli osoby produkujące śmieci, są jednym z jego ogniw. Powodzenie całości zależy od ścisłej współpracy wytwórców i odbiorców śmieci oraz podmiotów odpowiedzialnych za ich powtórne przetwarzanie – tłumaczy specjalista z firmy Zuk Świecie, która już od ponad 50 lat zajmuje się odbiorem nieczystości.

Jak segregować odpady?

Istotą segregacji śmieci jest oddzielenie tych, które da się odzyskać do ponownego użytku. Jest to stosunkowo proste, wymaga jedynie wiedzy oraz chęci. Oto jak zacząć to robić krok po kroku:

  1. Do powtórnego przetwarzania nadają się odpady suche. Oddziel je od pozostałych. Są to: papier, plastik, metal i szkło.
  2. Oddziel odpady niebezpieczne. Takie rzeczy, jak: zużyte baterie, żarówki czy kable trafiają do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników, z których można skorzystać w sklepach z tego typu artykułami. Niebezpieczne są także przeterminowane leki – one powinny znaleźć się w pojemnikach aptecznych.
  3. Pojemniki na odpady zmieszane są miejscem dla takich, których nie da się przetworzyć. Zaliczają się do nich np. resztki jedzenia, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, pieluchy czy zatłuszczony papier.
  4. Opakowania, np. kartony po mleku czy kubeczki po jogurcie, powinny trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne (lub zbiorczego kontenera na odpady suche). Nadają się do recyklingu.
  5. Takie odpady, jak np. zbity talerz czy szklanka, nie nadają się do przetworzenia, więc ich miejsce jest w kontenerze na śmieci zmieszane.
  6. Słoiki nadają się do odzyskiwania – lądują w pojemniku na szkło lub wśród odpadów suchych.
  7. Na stare sprzęty i meble czeka punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Powodzenie recyklingu zależy od każdego z nas i będzie miało sens tylko wówczas, gdy większość osób zacznie to robić. Zadbana planeta stanie się lepszym miejscem dla wszystkich!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas