Materiał Partnera Zasady dobrego zachowania w obliczu pogrzebu

Zasady dobrego zachowania w obliczu pogrzebu

Śmierć rodziców, rodzeństwa, znajomych może być bardzo szokującym i traumatycznym wydarzeniem. Dla osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych jest to trudny i bardzo bolesny okres. Niewątpliwie sytuacja ta wymaga odpowiedniego zachowywania się. Jest wiele zasad, które powinniśmy przestrzegać, wybierając się na pogrzeb. Jakie one są? Zapraszam serdecznie do lektury.

Poinformowanie o pogrzebie

Najczęściej okoliczni mieszkańcy dowiadują się o pogrzebie z klepsydry wieszanej przy kościele, cmentarzu, firmie świadczącej usługi pogrzebowe i innych miejscach np. przy domu zmarłego. W przypadku znanych i cenionych osób często można natknąć się na nekrologi umieszczone w gazetach.

Najbliżsi z reguły przekazują sobie daną informację osobiście. Z kolei znajomym, którzy mieszkają daleko, najlepiej jest przekazać wiadomość telefonicznie. Należy pamiętać, że nie powinno się wysyłać SMS-ów oraz e-maili, ponieważ mogą być one odczytane w nieodpowiednim momencie. Może się okazać, że znajomi zobaczą wiadomość po uroczystości pogrzebowej.

Czy trzeba składać kondolencje?

Składanie kondolencji może być dla niektórych bardzo krępujące, a także stresujące. Jeżeli nie jesteśmy na to gotowi bądź nie chcemy tego robić, to nie musimy, gdyż nie jest to obowiązkowe. Trzeba pamiętać, że kondolencje to nie są życzenia i mają one być wyrażeniem wsparcia. Często wystarczy sam uścisk, przytulenie, dlatego słowa nie są potrzebne. Jeśli chcemy jednak coś powiedzieć, to warto to wykonać osobiście. Zazwyczaj są to krótkie wypowiedzi informujące, że łączymy się w bólu lub osoba zmarła była dla nas ważna. Niektórzy po stracie bliskich mogą nie życzyć sobie kondolencji – można spotkać się z taką informacją w klepsydrze. Warto uszanować ich wolę.

Strój na pogrzeb

W Polsce przyjął się zwyczaj, że na pogrzeby należy założyć eleganckie, ale skromne ubrania. Przeważnie są one w ciemnych kolorach (dominuje czarny). Mężczyźni najczęściej decydują się na ubiór garniturów. Koszula powinna być biała, a krawat czarny. Pamiętajmy, aby inne elementy odzieży nie rzucały się w oczy np. kolorowe lub we wzory skarpetki! Kobiety zakładają ciemne sukienki bądź spodnie, spódnice z bluzkami. Mogą zdecydować się na założenie nakryć głowy. Co ważne, obuwie również muszą być w stonowanych kolorach.

Zasad dobrego zachowania jest wiele. Warto pamiętać, że jest to czas smutku i przemyśleń. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej firmy pogrzebowej, której pracownicy będą umieć zachować się stosownie do uroczystości. Zakład Usług Pogrzebowych Orcus od wielu lat świadczy swoje usługi w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie), ale ma możliwość transportowania zmarłych na terenie całej Polski. Firma zajmuje się organizacją pochówków. Co więcej, ma na sprzedaż m.in. kwiaty, znicze oraz trumny. Pracownicy zakładu wykonują swoje obowiązki z dbałością o każdy szczegół. Priorytetem firmy jest zapewnienie niezastąpionej pomocy w trudnej chwili związanej z uroczystością pogrzebową.

Opracowanie:

Orcus Zakład Usług Pogrzebowych

Świdwin , Kombatantów Polskich 4A

Podziel się