Artykuł sponsorowany Zarządzanie odpadami w Polsce

Zarządzanie odpadami w Polsce

Czy tego chcemy czy nie, odpady stanowią nieodłączną część naszego życia. Wytwarza je każdy z nas, przybierają najróżniejsze postacie – resztek żywności, wszelkiego rodzaju opakowań, zepsutych lub zużytych sprzętów codziennego użytku… Odpadami są również produkty uboczne działania zakładów przemysłowych czy gospodarstw rolnych. Skoro nie możemy powstrzymać powstawania odpadów, powinniśmy jako społeczeństwo podejmować działania zmierzające do minimalizowania ich wpływu na nasze otoczenia. W jaki sposób w Polsce zarządza się odpadami?

Recykling

Jedną z najważniejszych gałęzi zarządzania odpadami jest recykling, czyli zbieranie, segregowanie i przetwarzanie odpadów w celu odzyskania surowców wtórnych, czyli materiałów, które można ponownie wykorzystać w produkcji. Lista odpadów, które mogą stać się przedmiotem recyklingu jest bardzo długa, obejmuje zarówno makulaturę, sprzęty elektryczne i elektroniczne, części maszyn, jak również odpady stanowiące efekt uboczny działalności gospodarczej człowieka. Każda gmina w Polsce prowadzi własną politykę recyklingową – najczęściej spotykany model opiera się na zachęceniu mieszkańców do segregowania odpadów poprzez zapewnienie im bezpłatnego wywozu takich śmieci. Dzięki temu odpady do segregacji nie trafią do jednego pojemnika wraz z odpadami zwykłymi, za których wywóz płaci już mieszkaniec poprzez kupno odpowiednich plastikowych worków od przedsiębiorstwa zajmującego się odbiorem śmieci. Recykling odpadów jest korzystny zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia: z jednej strony pozwala znacząco ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego substancjami zawartymi w odpadach, z drugiej zaś – dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców umożliwia zmniejszenie kosztów produkcji konkretnych dóbr, np. sprzętu elektronicznego, kruszyw czy opakowań.

Odpady chemiczne i inne

Nie wszystkie odpady mogą być poddane recyklingowi, nie każdy z nich może się również znaleźć na wysypisku śmieci. -Odpady takie jak zużyte produkty medyczne oraz przeterminowane leki i kosmetyki muszą być potraktowane w sposób szczególny – wyjaśnia specjalista z Pogotowia Sanitarno-Epidemiologicznego Nowista – Nie da się ich poddać recyklingowi i nie można pozostawić samych sobie, ponieważ w takim przypadku powstaje ryzyko skażenia środowiska naturalnego oraz skażenia bakteriologicznego. W związku z tym w ich przypadku stosuje się odpowiednie procedury, szczegółowo opisane m.in. w ustawie o odpadach oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia ws. szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi. Dokumenty te dokonują bardzo dokładnego podziały odpadów na różne kategorie i opisują, jakie metody mogą zostać użyte w ich utylizacji. Metody te również podzielono na kategorie: chemiczne, fizyczne, fizykochemiczna oraz termiczne.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas