Artykuł sponsorowany Zakładamy spółkę – jak to się robi? Poradnik

Zakładamy spółkę – jak to się robi? Poradnik

Bardzo wiele przedsiębiorców w Polsce decyduje się działać na prawie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to z tego, że prowadzenie spółki daje wiele przywilejów, których nie mają zwykłe firmy. Czym różni się działalność spółki z o.o. od zwykłej działalności gospodarczej? Jak możemy taką spółkę założyć? Ważna jest tu znajomość aktualnych przepisów prawa.

Dlaczego decydujemy się na założenie spółki?

Powodów do prowadzenia działalności w ramach spółki jest wiele. Jednym z nich jest z pewnością możliwość prowadzenia biznesu na równych prawach, współpracy na każdy etapie realizacji konkretnego projektu. Spółka z o.o. pozwala nam na współpracę. Ważną sprawą jest też dziedziczenie – po śmierci jednego ze wspólników, jego udziały w spółce trafiają do spadkobierców, jednak firma wciąż działa, prowadzona przed drugiego z nich. Ważną kwestią jest też bezpieczeństwo finansowe, jakie daje nam prowadzenie spółki – jeśli prowadzimy firmę jednoosobową, to odpowiadamy za nią swoim prywatnym majątkiem. W przypadku spółki jest to bardziej skomplikowane, jednak nasze prywatne dobra – takie jak dom rodzinny czy samochód, są raczej bezpieczne. Ściągnięcie zobowiązań z członków zarządu jest po prostu znacznie trudniejsze. Dużą korzyścią, płynącą z prowadzenia spółki, zamiast zwykłej firmy, są także niższe podatki. Prowadząc spółkę, możemy legalnie obniżyć podatek dochodowy. Żeby jednak cieszyć się wszystkimi zaletami z prowadzenia spółki, powinniśmy założyć ją we współpracy z doświadczonym prawnikiem, takim jak Adwokat Anna Kamińska Radca prawny Agnieszka Woźniak Radca prawny Dorota Złotkiewicz-Kidyba, który wytłumaczy nam wszystkie związane z tym niuanse.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Założenie własnej spółki wymaga załatwienia wielu formalności – możemy zająć się nimi samodzielnie, lub powierzyć wszystko radcy prawnemu. Jeśli zdecydujemy się na usługi pracownika, musimy uwzględnić jego wynagrodzenie – zwykle załatwienie wszystkich spraw związanych z założeniem spółki to koszt około 1000 zł (mowa tu oczywiście o samym wynagrodzeniu radcy prawnego). Mimo, że zakładanie spółki w ten sposób generuje dodatkowe koszty, wielu przedsiębiorców się na to decyduje. Radca prawny doskonale orientuje się w aktualnych przepisach, co pozwala uniknąć ewentualnych kłopotów. Formalności związane z założeniem spółki często pochłaniają wiele czasu – powierzając to zadanie fachowcom, możemy go więc zaoszczędzić. Pamiętajmy, że oprócz wynagrodzenia prawnika, założenie spółki to koszt także wielu opłat urzędowych, które łącznie mogą wynosić nawet 900 zł, przy niskim kapitale początkowym spółki (5 000 zł).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas