Materiał Partnera Wybór trumny – na co zwraca się uwagę?

Wybór trumny – na co zwraca się uwagę?

Śmierć bliskiej osoby to olbrzymi cios dla rodziny. Niestety w pierwszych dniach żałoby, rodzina nie może wielokrotnie w spokoju przeżywać swojej straty. Ważne jest bowiem zorganizowanie należytego pochówku w danym obrządku. Wielokrotnie wszystkie formalności urzędowe, kościelne, czy cmentarne, wykonuje dla rodzin zmarłych szeroko wyspecjalizowany dom pogrzebowy. To wraz z nim należy dokonać wyboru rodzaju trumny, co jest wielokrotnie wydarzeniem bardzo bolesnym.

Wymiary trumny

Przy wyborze trumny przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jej parametry techniczne. Mowa o wymiarach, które muszą być dostosowane do wzrostu zmarłego, a także jego masy ciała, czy budowy. Szczególnie należy o tym pomyśleć w przypadku osób bardzo wysokich lub borykających się za życia z otyłością. To wtedy wielokrotnie należy rozważyć trumnę na specjalne zamówienie. Dzisiaj jednak profesjonalne domy pogrzebowe, dbają o to, aby gwarantować różne rodzaje trumien tak, aby rodzina szybko mogła dokonać wyboru.Rodzaje trumien 

Trumny są dzisiaj wykonywane zarówno z litego drewna, jak i z tego klejonego. Spotkać się można także z wyrobami z elementami metalowymi, czy szklanymi, oraz stworzonymi z tworzyw sztucznych. Warto jednak wiedzieć, że w tradycyjnym pochówku polskim, wykorzystuje się najczęściej trumny drewniane zarówno w jasnych kolorach, jak i bardzo ciemnych. Mogą one być również pokrywane powłokami malarskimi, lub mogą ukazywać naturalność surowca. Najczęściej jest nim drzewo dębowe, sosnowe, jesionowe, klonowe, a w przypadku trumien kremacyjnych, są to materiały ekologiczne, łatwopalne.

Jeśli chodzi zaś o styl oraz formę trumien, w Polsce można spotkać się z klasycznymi wyrobami, z trumnami typu amerykańskiego – posiadają podzielone wieka i bogate wyścielenie w środku – trumnami typu włoskiego – są wykonane z grubego drewna i mają klasyczny kształt, wraz z polerowanym wykończeniem – a także typu niemieckiego, które wyróżniają się szeroką podstawą oraz strzelistym wiekiem.

Ornamentacje na trumnie

Dzisiaj trumny mogą wyróżniać się swoją prostotą, jak i licznymi zdobieniami, nawet w formach grawerunków w drewnie. Istotnym elementem w obrządku polskim, jest również krzyż, który również może być wykonany w prostej formie, jak i z licznymi ornamentami. Wielokrotnie do trumien są dzisiaj przytwierdzane również metalowe róże, czy też inne ozdoby. To jaki rodzaj wybrać, warto dostosowywać zaś do tego, jaką stylistykę lubiła osoba zmarła. Wielokrotnie to ona wyznacza rodzinie wskazówki dotyczące przebiegu całego pochówku. W takich sytuacjach każdą prośbę rodziny są w stanie zagwarantować pracownicy firmy Usług Pogrzebowych Zasępa - Tysiąclecie, która działa w Częstochowie. 

Opracowanie:

Podziel się