Artykuł sponsorowany Wprowadzanie zmian w obrębie nieruchomości – kiedy będziesz musiał skorzystać z pomocy geodety?

Wprowadzanie zmian w obrębie nieruchomości – kiedy będziesz musiał skorzystać z pomocy geodety?

Wszelkie istotne zmiany w obrębie działki muszą być zgłaszane do urzędu, a nowopowstałe trwałe budynki naniesione na mapy zasadnicze, przechowywane w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Z tego powodu, przy wykonywaniu wielu czynności będzie konieczne zatrudnienie profesjonalnego geodety. W jakich dokładnie sytuacjach przyda się jego pomoc?

Budowa nowych obiektów

W przypadku stawiania nowych budynków, konieczne będzie skorzystanie z aż czterech usług geodezyjno-kartograficznych, które umożliwią sporządzenie odpowiedniej dokumentacji:

  1. Przygotowanie mapy do celów projektowych – koszt zależy od powierzchni działki i zwykle wynosi od 1000 PLN wzwyż.
  2. Tyczenie budynku – proces przebiega zgodnie z projektem zagospodarowania terenu.
  3. Tyczenie przyłączy – etap niezbędny, jeśli działka do tej pory nie jest wyposażona w prąd elektryczny, gaz, wodę oraz kanalizację. Geodeta wskazuje miejsce włączenia sieci w budynek oraz lokalizacji studni i skrzynki.
  4. Inwentaryzacja powykonawcza – jest konieczna, aby nanieść nowo powstały budynek na mapę zasadniczą. Powstały obiekt musi zgadzać się z wszystkimi wymiarami, które zostały zawarte na mapie do celów projektowych.

Ustalenie dokładnych granic działki

Usługa ta często jest wykonywana w celu ogrodzenia nieruchomości lub podczas sporów z sąsiadami. W przeszłości, nim nastała era komputerów, wszystkie obliczenia i niezbędne dokumentacje były sporządzane ręcznie, dlatego często występowały w nich błędy. Jeśli posiadasz wątpliwości co do faktycznej granicy działki lub po prostu chcesz ją prawidłowo ogrodzić – niezbędna będzie pomoc geodety. Należy pamiętać, że ogrodzenie nieruchomości należy zgłosić do odpowiedniego dla swojego rejonu urzędu, 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Następnie skorzystaj z usług geodety w celu wyznaczenia dokładnej granicy swojej posiadłości. Pracownik wyznaczy termin pomiaru i przeprowadzi go zgodnie z odszukanymi znakami granicznymi. Zdarza się jednak, że kamienie graniczne z jakiegoś powodu nie występują. W takim wypadku dokonuje się ich wznowienia.

Podział nieruchomości

Kolejną czynnością, do której niezbędny będzie geodeta, jest podział nieruchomości. Zwykle dokonuje się go w przypadku, kiedy na jednej działce zostały postawione dwa domy lub podczas zapisu ziemi. Koszt podziału nieruchomości zależy od ilości działek, które mają powstać, a także stopnia skomplikowania. Warto skorzystać z usług doświadczonej w podziale osoby, np. Usług Geodezyjnych i Kartograficznych Anety Wiśniewskiej, której biuro znajduje się w Tuszynie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas