Artykuł sponsorowany W jakich sytuacjach władza rodzicielska może zostać ograniczona lub odebrana?

W jakich sytuacjach władza rodzicielska może zostać ograniczona lub odebrana?

Zawsze przyczyną ograniczenia lub odebrania władzy rodzicielskiej jest działanie dla dobra dziecka. Bardzo często dzieje się tak z powodów majątkowych lub gdy rodzic nie jest w stanie zapewnić potomstwu wystarczającej opieki i komfortu psychicznego. Powodem odebrania praw nie jest tylko przemoc i alkohol – jak sądzi wiele osób. Kiedy można odebrać władzę rodzicielską i kto w takim wypadku zajmie się dzieckiem?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Najłagodniejszym orzeczeniem sądu jest czasowe zawieszenie lub ograniczenie praw do dziecka aż do momentu, kiedy sprawowanie ich będzie zupełnie bezpieczne. Najczęściej w takich sytuacjach rodzina jest skierowana do pracy z asystentem rodziny, którego zadaniem będzie pomoc w podejmowaniu racjonalnych decyzji i kroków, mających na celu dobro dziecka. Asystent wskazuje opiekunom, w jaki sposób powinni postępować i stara się poprawić otoczenie nieletniego, aby stworzyć sprzyjające środowisko do rozwoju, edukacji i dorastania. Na rodzinę może zostać również nałożony nadzór kuratora weryfikującego poprawę relacji i niekiedy sytuacji majątkowej. W niektórych przypadkach niemożliwe jest pozostanie dziecka w domu rodzinnym i zostaje ono skierowane do placówki opiekuńczej lub rodziny zastępczej.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Całkowite i trwałe pozbawienie władzy rodzicielskiej występuje wtedy, kiedy sąd nie prognozuje poprawy sytuacji w rodzinie, a dalsze jej sprawowanie może narażać życie lub zdrowie dziecka (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

Sąd może pozbawić rodzica władzy, gdy ten:

  • nie jest w stanie jej wykonywać ze względu na trwałe przeszkody np. pozbawienie wolności lub ciężką chorobę i niepełnosprawność;
  • nadużywa władzy rodzicielskiej;
  • zaniedbuje obowiązki względem swojego potomka (zaniedbanie obowiązku edukacji, zła sytuacja materialna);
  • nie interesuje się dzieckiem.

Od wyroku sądu można oczywiście się odwołać, jednak potrzebne będą twarde i niezbite dowody na to, że rodzic jest w stanie zapewnić dziecku odpowiednie wychowanie oraz życie w dobrych i bezpiecznych warunkach. Jeśli poszukujesz adwokata w zakresie prawa rodzinnego, kancelaria Agnieszki Bernat wychodzi naprzeciw. Mieszcząca się w Płocku kancelaria adwokacka zajmuje się wszelkimi sprawami w zakresie polskiego prawa.

Co z dziećmi po odebraniu praw rodzicom?

W momencie, kiedy prawa zostają odebrane tylko jednemu z rodziców, opiekę nad dzieckiem przejmuje drugi. Jeśli jednak oboje nie są w stanie zapewnić potomkowi należytej opieki, może on zostać skierowany do pogotowia opiekuńczego, które ma na celu znaleźć odpowiednią opiekę. W pierwszej kolejności są to oczywiście najbliżsi krewni, tacy jak dziadkowie lub rodzeństwo rodziców. Jeśli jednak w gronie osób spokrewnionych nie ma nikogo, kto mógłby zapewnić dziecku należytą opiekę, będzie ono skierowane do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas