Artykuł sponsorowany W jaki sposób podzielić majątek po rozwodzie?

W jaki sposób podzielić majątek po rozwodzie?

Nieudane małżeństwo zaliczane jest do życiowych porażek. Nie ma jednak sensu tkwić w związku bez przyszłości, dlatego też rozwód daje nam szansę na rozpoczęcie nowego życia z czystym kontem. Lata spędzone razem z małżonkiem owocują także wspólnym majątkiem, który po rozstaniu należy sprawiedliwie podzielić. Sprawa nie jest skomplikowana, jeśli pomiędzy małżonkami została spisana intercyza. W przeciwnym wypadku należy zastosować inne rozwiązania. Jakie?

Zawarcie ugody

Zawarcie ugody to jednocześnie najszybszy i najbardziej oszczędny sposób na podział majątku wspólnego. Małżonkowie dokonują go samodzielnie i sami decydują, jakie dobra materialne staną się własnością każdego z nich. Sąd w tym wypadku przychyla się do ich postanowienia i nie narzuca własnego rozwiązania. Stosunkowo niewiele par rozstrzyga problem za pomocą ugody. Większość małżeństw woli ubiegać się o swoje prawa do majątku przed sądem. Zazwyczaj są to trudne i skomplikowane rozwody, którym towarzyszy chęć zemsty oraz odegrania się na drugiej stronie. Jak doradza pan Grzegorz Kamieniarz- właściciel Kancelarii Radcy Prawnego w Gnieźnie- warto uświadomić byłemu małżonkowi zalety ugody i przedstawić mu wezwanie do podziału majątku wspólnego przygotowane razem ze specjalistą. Do sądu można iść zawsze, a próba porozumienia się zazwyczaj leży w interesie samych partnerów.

Sprawa sądowa

Kiedy zawarcie ugody jest niemożliwe, podział majątku odbywa się na drodze sądowej. Należy podkreślić, że wcześniejsze propozycje ugodowe pomiędzy małżonkami stają się nieaktualne, a walka dotyczy każdego ze składników ich majątku wspólnego z osobna. Ważne jest także to, że do zawarcia ugody można powrócić w każdym momencie przed wydaniem ostatecznego postanowienia sądu. Przed rozprawą należy wysłać przedsądowe wezwanie do podziału majątku wspólnego. Musimy w nim określić wartość i skład naszego dobytku oraz zaproponować rozdzielenie go pomiędzy naszą osobą na partnerem. Ważne ,by dane były dokładne. Sąd- przy podziale mienia- bierze pod uwagę argumenty każdej ze stron i na ich podstawie wydaje wiążący wyrok. W sprawach, które dotyczą podziału majątku dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego. Specjalistę cechuje doskonała znajomość przepisów prawnych, odpowiednich procedur oraz doświadczenie. Współpraca z nim pozwoli nam na skuteczne dochodzenie naszych roszczeń i uzyskanie satysfakcjonującej decyzji sądu. Samodzielna walka o majątek z byłym małżonkiem jest nie tylko bardziej stresująca, ale też mniej efektywna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas