Materiał Partnera W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć imprezę masową?

W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć imprezę masową?

Imprezy masowe, takie jak koncerty lub różnego rodzaju festiwale są uwielbiane niemal przez wszystkich. Chętnie biorą w nich udział setki, a niekiedy nawet tysiące osób. Będąc organizatorem jakiegokolwiek masowego wydarzenia, musisz zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo wszystkich uczestników. O czym dokładnie musisz pamiętać, zanim rozpocznie się zabawa?

Skąd wziąć pozwolenie?

Na wszystkie imprezy masowe konieczne jest posiadanie stosownego pozwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. We wniosku muszą znaleźć się takie elementy jak:

  • dane organizatora oraz przedstawicieli, którzy mogą występować w jego imieniu;
  • dane kierownika do spraw bezpieczeństwa, wytypowanego przez organizatora;
  • miejsce, termin, godzina i charakter imprezy;
  • przewidziana liczba uczestników;
  • zgoda właściciela budynku lub terenu, w którym ma odbywać się impreza;
  • informacja o ewentualnej odpłatności imprezy.

Dopiero po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi jest możliwe przystąpienie do organizacji imprezy. W przeciwnym razie będzie ona uznana za nielegalną.

Ograniczona liczba miejsc – pilnuj ilości!

Duże zagrożenie podczas imprez masowych stanowi przepełnienie, zwłaszcza kiedy odbywają się one w pomieszczeniach zamkniętych. Planując wydarzenie dla dużej ilości osób, już na samym początku warto określić maksymalną liczbę uczestników. Żeby móc kontrolować stan miejsca na sali, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie biletów, nawet jeśli miałby być dostępne za darmo. W ten sposób mamy pewność, że liczba gości nie przekroczy maksymalnej wartości.

Ochrona uczestników i organizatorów

Podczas imprez masowych należy uważać nie tylko na zdarzenia i wypadki losowe, ale również innych ludzi. Na tego typu wydarzeniach, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi alkohol, nie brakuje awanturników. Stanowią oni zagrożenie zarówno dla organizatorów, jak i pozostałych uczestników. Obowiązkiem organizatorów jest zapewnienie przynajmniej 17 osób ze służby ochrony na 1000 uczestników imprezy masowej , które mogą być obecne na imprezie i co najmniej jedną kolejną na każde 100 następnych. W ogólnym rozrachunku wynik ten powinien wynosić co najmniej 20% służb porządkowych i 80 % służb informacyjnych  w stosunku do ogólnej ilości członków imprezy. Istnieje jednak wiele wydarzeń o podwyższonym ryzyku, gdzie można prognozować częstsze występowanie konfliktów, gdzie ilość ta wzrasta do 50%.

Firma ochroniarska MIKO z Lublina posiada wieloletnie doświadczenie w obstawianiu imprez masowych. Doświadczeni pracownicy zapewniają 100% bezpieczeństwa uczestnikom i dbają o przyjazną, niezakłóconą awanturami atmosferę.

Podziel się