Materiał Partnera Uzyskiwanie gładkich powierzchni poprzez metodę szkiełkowania

Uzyskiwanie gładkich powierzchni poprzez metodę szkiełkowania

Szkiełkowanie, inaczej zwane perełkowaniem, kuleczkowaniem lub satynowaniem  to metoda czyszczenia metali podobna do piaskowania. Pozwala uzyskać wyjątkowo gładką powierzchnię. W skuteczny sposób usuwa zanieczyszczenia i uszkodzenia, w tym też rdzę. Wykorzystuje się go do czyszczenia materiałów kruchych oraz delikatnych, ponieważ w przeciwieństwie do piaskowania szkiełkowanie ich nie uszkodzi.

Zastosowanie szkiełkowania

Szkiełkowanie to nowoczesna technika obróbki metali nieżelaznych, podobna do piaskowania. Kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje firma Sodafast.

Możliwe jest przeprowadzenie szkiełkowania zacisków hamulcowych. Metodę tę stosuje się ponadto do czyszczenia elementów takich jak silnik oraz podzespoły silnika, elementy ozdobne wykonane ze stali nierdzewnej, motocykle, zabytkowe samochody, taśmy produkcyjne. W zakresie materiałów wykonuje się szkiełkowanie aluminium, brązu, stali nierdzewnej, a także stopów metali nieżelaznych.

Efekty szkiełkowania

Efekt procesu szkiełkowania jest uzależniony od wielkości i świeżości użytych w nim kulek ścierniwa. Odtłuszczona i oczyszczona w ten sposób powierzchnia gotowa jest szorstka.  W takim stanie można poddać ją niklowaniu lub anodowaniu. Czyszczenie tą metodą pozwala usunąć drobne uszkodzenia, zanieczyszczenia.

Wykorzystać możemy ją do usuwania powłok lakierniczych, rdzy, oleju, przebarwień. Szkiełkowanie wpływa na naprężenia ściskające w warstwie powierzchniowej. Prowadzi to do ogólnego wzmocnienia powierzchni elementów metalowych, poprawienia ich zdolności mechanicznych, a także do zwiększenia ich odporności na zabrudzenia.

Wygładzenie oraz utrwalenie powierzchni metalu pozwala podnieść walory estetyczne obiektu. Sprawdza się to doskonale podczas czyszczenia karoserii zabytkowego samochodu. Dzięki szkiełkowaniu możemy mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie usunięte, a czyszczona powierzchnia nietknięta. W tym zakresie szkiełkowanie ma szersze zastosowanie niż piaskowanie, które usuwa nie tylko zabrudzenia, ale może uszkodzić lub odkształcić poddawany mu materiał. Szkiełkowanie pozwala też uzyskać naturalną gładkość materiału – ponownie odwrotnie niż piaskowanie, którego wynikiem jest zawsze chropowata powierzchnia. Na tym też polega różnica w ich zastosowaniu – szkiełkowanie przeprowadzimy, gdy chcemy uzyskać gładką i błyszcząca powierzchnię. Chropowatość po piaskowaniu stanowi świetne przygotowanie dla dalszych prac.

Należy jedna zauważyć, że czyszczenie elementów aluminiowych metodą szkiełkowania może okazać się niewystarczające w przypadku usuwania głęboki rys oraz wyrównywania dużych nierówności.

Opracowanie:

Sodafast Szymon Owczarek

Nowa Wieś 63

Podziel się