Materiał Partnera Umowy na rynku deweloperskim

Umowy na rynku deweloperskim

Rynek budownictwa deweloperskiego w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Zarówno w dużych miastach, jak i tych małych, powstaje coraz większa ilość nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, czy też parków biznesowych z dużą liczbą lokali użytkowych. Warto wiedzieć, że dzisiaj przy tego typu inwestycjach bardzo ważna jest obsługa notarialna stron wykonujących zlecenie, czy nabywających daną nieruchomość po jej ukończeniu. Obecnie różnego typu nieuczciwe rynkowe procesy, można zatem uniknąć dzięki aktom sporządzanym przez notariuszy takich, jak Łukasz Górski.

Rodzaje umów na rynku deweloperskim/nieruchomościowym

Na rynku deweloperskim możemy spotkać się z różnymi typami umów, które wymagają poświadczeń notarialnych. Mowa zatem między innymi o umowach rezerwacyjnych, umowach przedwczesnych do umów deweloperskich, umowach przedwczesnych zobowiązujących do zawarcia umowy sprzedaży, umowach ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży, czy też bardzo ważnych umowach deweloperskich. Oprócz tego pomoc notarialna – np. Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego – może dotyczyć w dziedzinie obrotu nieruchomościami, depozytów notarialnych, ustanawiania hipotek/służebności/prawa użytkowania, umów przeniesienia własności, czy też przekształcania praw spółdzielczych. To dlatego współpracę z wyspecjalizowanymi notariuszami podejmują liczni inwestorzy budowlani, osoby kupujące mieszkania deweloperskie, biura obrotu nieruchomościami, czy też wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa budowlane.

Umowy deweloperskie 

Jeśli chodzi o rynek deweloperski, warto szerzej zapoznać się z tak zwanymi umowami deweloperskimi. Zgodnie z ustawą tego typu dokument w formie aktu notarialnego, zobowiązuje danego dewelopera do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę odrębnej własności lokalu mieszkalnego/użytkowego, albo innej własności nieruchomości (dom jednorodzinny, wieczysta nieruchomość gruntowa itd.) po zakończeniu procesu deweloperskiego. Dokładne postanowienia zostały określone w art. 22 ustawy deweloperskiej, ale warto mieć na uwadze to, że obecnie wielokrotnie strony korzystające z usług notarialnych, załączają do umów deweloperskich różne dodatkowe klauzule. Jeśli chodzi zaś o cel tworzenia tego typu dokumentów w formie aktów notarialnych, należy wiedzieć, że zabezpieczają one obie strony. W przypadku dewelopera jest to gwarancja uzyskania pieniędzy za wykonany obiekt, a w przypadku nabywcy, jest to potwierdzenie uzyskania prawa odrębnej własności itp.

Stała współpraca z notariuszem

Warto wiedzieć, że dzisiaj większość firm działających na rynku nieruchomościowych i wchodzącym, w jego skład deweloperskim, podejmuje stałą współpracę z kancelariami notarialnymi. W ten sposób przedsiębiorcy unikają nieuczciwych kontrahentów, czy własnych błędów prawnych, mogących przynieść np. niepożądane konsekwencje skarbowe. Warto jednak wiedzieć, z jakim notariuszem warto podejmować współpracę. Najlepiej wybierać tych, wyspecjalizowanych w prawie nieruchomościowym, posiadających w tym zakresie olbrzymie doświadczenie. Takim wyróżnia się Kancelaria Notarialna Łukasza Górskiego, która działa w Warszawie, obsługując m.in. dzielnice Żoliborz, Wola, Bemowo, Śródmieście.

Podziel się