Materiał Partnera Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Alimenty uiszczane przez jednego rodzica na potomstwo warto regulować umową. Tu jednak nie tylko ważne są dokumenty pisemne, ale także te poświadczone notarialnie. To one pozwalają na proste ściąganie długu. Dowiedz się zatem, jak tego dokonać i do kogo zgłosić się o pomoc.

Kiedy warto zawrzeć umowę alimentacyjną w formie aktu notarialnego?

Umowy alimentacyjne w formie aktu notarialnego warto zawierać zawsze wtedy, kiedy między rodzicami istnieje zgodność co do wysokości alimentów, terminów ich uiszczania, czy sposobów wychowania dziecka. Umowa przy tym jest nie tylko zabezpieczeniem np. dla matki, przy której pozostanie potomek, ale również dla ojca uiszczającego określoną sumę pieniędzy. W akcie można bowiem zawrzeć informacje nie tylko na temat wysokości alimentów, ale także te dotyczące dedykowanych sposobów ich pożytkowania. Strona płacąca może zatem żądać opłacania dziecku kursów językowych, lekcji tenisa, czy też innych zajęć. Akt notarialny umowy alimentacyjnej to zatem dla odbiorcy alimentów pewność ich uzyskiwania, a dla „nadawcy” spożytkowania ich w odpowiedni sposób.

Zalety umowy alimentacyjnej zawieranej u notariusza

Do zalet umowy alimentacyjnej zawieranej u notariusza zalicza się:

  • identyczną moc prawna co orzeczenia sądowego;
  • brak konieczności przechodzenia przez długi i kosztowny proces sądowy;
  • łatwa ściągalność długów;
  • możliwość tworzenia szczegółowych postanowień dotyczących tego, na co mają być przeznaczone alimenty;
  • brak eskalacji konfliktu pomiędzy strona.

Prosty sposób na ściągnięcie długu

Niestety zwykłe słownie zawierane, czy nawet pisemne umowy alimentacyjne bez potwierdzenia notarialnego nie pomagają znacznie przy ściąganiu długów. W przypadku jednak, kiedy rodzice zawrzą taką umowę, jako akt notarialny, można mieć pewność łatwego uzyskania klauzuli wykonalności. Jak to zrobić? Wystarczy akt notarialny złożyć w sądzie rejonowym wraz z wnioskiem o nadanie mu właśnie klauzuli wykonalności. Następnie przekazuje się odpowiednie umowy komornikowi, który przystępuje do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Gdzie udać się o pomoc?

O pomoc przy tworzeniu umów alimentacyjnych w formie aktu notarialnego, należy zgłaszać się do doświadczonych kancelarii notarialnych takich, jak ta prowadzona przez notariusza Zenona Chudka. Pełen profesjonalizm i szybkie załatwienie sprawy gwarantowane. Jeśli chodzi o koszty zawarcia takiej umowy, są one uzależnione takimi czynnikami, jak: wysokością świadczeń alimentacyjnych, terminem płatności oraz czasem, na jaki alimenty zostaną zasądzone. 

Opracowanie:

Chudek Zenon Kancelaria notarialna mgr, notariusz

Wodzisław Śląski , Kościelna 6

Podziel się