Materiał Partnera Testament notarialny - czy warto go sporządzić?

Testament notarialny - czy warto go sporządzić?

Spisanie testamentu jest dobrym sposobem na to, aby uporządkować swoje sprawy jeszcze za życia. Dzięki zapisom w testamencie mamy pewność, że po śmierci spadek trafi do wybranych osób. Sporządzenie testamentu u notariusza to najlepszy wybór, zabezpiecza Twoje interesy zgodnie z prawem. Dowiedz się, dlaczego to właśnie testament spisany u notariusza jest najlepszym wyborem! 

Czy muszę spisywać testament u notariusza?

Wiele osób zastanawia się, czy muszą w ogóle spisywać testament? Nie jest to konieczne, ale w wypadku śmierci na pewno bardzo  pomocne. Spisanie testamentu zabezpiecza interesy spadkobierców w taki sposób, w jaki tylko chcesz. Można w testamencie więc komuś zostawić dom, samochód albo inne rzeczy materialne. Testament można co prawda spisać też ręcznie, ale jak mówi ekspert z Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandra Jaskulska, o wiele lepszym wyborem jest spisanie go u notariusza, dlaczego?

Przede wszystkim - testament, który został sporządzony u notariusza, jest nie do podważenia.  W przypadku testamentu pisanego ręcznie pojawić się może wiele wątpliwości co do tego, jak został sporządzony i czy faktycznie przygotowany został zgodnie z wolą danej osoby. Jeśli jednak testament został spisany w kancelarii notarialnej, jest on zgodny z prawem. 

Zalety testamentu spisanego u notariusza

Testament notarialny ma wiele zalet, które sprawiają, że warto go wybrać. Przede wszystkim - jest to dokument dostępny dla każdego. Własnoręcznie pisany testament wymaga tego, aby w całości był spisany przez osobę, która testament sporządza. Przepisy wymagają, aby był on napisany odręcznie. Może to być problematyczne dla osób, które nie są w wyniku różnych problemów czy chorób pisać własnoręcznie, są niewidome lub nie potrafią pisać. Osoba niepiśmienna może mieć napisany w kancelarii notarialnej testament, a zamiast swojego podpisu składa odcisk palca, obok którego notariusz zapisuje jej imię i nazwisko. 

W testamencie notarialnym, oprócz podziału spadku, można też ustawić zapisy windykacyjne. Co to oznacza? Że w testamencie zapisane jest kto może, ale nie musi, być spadkobiercą wybranej rzeczy lub nieruchomości. W przypadku testamentu pisanego odręcznie nie ma możliwości umieszczenia takiego zapisu. 

Kiedy spisuje się testament u notariusza, można liczyć na jego pełne wsparcie w zakresie obowiązującego prawa. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak w należyty sposób umieścić pewne zapisy - notariusz ci w tym pomoże. 

Jak widać, wykonanie testamentu notarialnego to najlepszy sposób na to, aby załatwić sprawy spadkowe jeszcze za życia! 

Opracowanie:

Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandra Jaskulska

Dąbrowa Górnicza , al. Piłsudskiego 2A lok. 108

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas