Artykuł sponsorowany Technologie druku 3D

Technologie druku 3D

Druk 3D na dobre zadomowił się w naszym życiu i czasem nie zdajemy sobie sprawy, że przedmioty których używamy lub które są w naszym otoczeniu, zostały wykonane właśnie tą metodą. Technologia ta nie jest jednak jednorodna i poszczególne jej typu mogą zasadniczo się między sobą różnić. Jakie są najpopularniejsze metody druku 3D, czym się charakteryzują oraz kiedy są wykorzystywane?

Technologia FDM

Technologia FDM (ang. Fused Deposition Modeling) to współcześnie najbardziej powszechnie stosowana metoda drukowania 3D. W procesie wytwórczym używa się tworzyw sztucznych formowanych w wysokiej temperaturze (od 190 do 260oC), a półpłynne elementy są następnie nakładane warstwowo, poprzez wytłaczanie z podgrzanej dyszy drukarki. Po nałożeniu na stół roboczy tworzywo szybko zastyga w kształt pożądanego przedmiotu.   

Technologia SLA

Drukowanie stereolitograficzne, w skrócie SLA, polega na tworzeniu modelu za pośrednictwem polimeryzacji żywicy dzięki wiązce laserowej. Żywica ta znajduje się w specjalnym zbiorniku, do którego zanurzany jest stół roboczy. To do niego przywierają kolejne warstwy żywicy, zaś laser ma za zadanie je utwardzić. Jest to metoda cechująca się dużą precyzją, a także możliwością budowy przedmiotów posiadających bardzo cienkie ścianki oraz przezroczystych i półprzezroczystych.

Technologia CJP

Technologia CJP (ang. ColorJet Printing) polega na spajaniu sproszkowanego kompozytu warstwa po warstwie. Jej głównym atutem jest możliwość drukowania od razu kolorowych modeli, a wszystko dzięki głowicom występującym w trzech barwach podstawowych. Kolejną zaletą tej technologii jest również brak konieczności używania podpór pod nieco bardziej skomplikowane modele, a także opcja automatycznego wygładzania powierzchni przedmiotów. Metoda CJP stosowana jest m.in. do tworzenia architektonicznych makiet, prezentacyjnych prototypów, sztywnych obudów, form odlewowych oraz figurek.

Technologia SLS

SLS (ang. Selective Laser Sintering) to obok SLA jedna z najstarszych metod druku 3D. Polega ona na nakładaniu na stół roboczy warstw polimerów w formie sproszkowanej, które na kolejnym etapie są przetapiany przez wiązkę lasera. Technologia ta sprawdza się m.in. przy krótkoseryjnej produkcji dzięki wysokiej precyzji pracy, dużej trwałości maszyn oraz stosunkowo niskim kosztom używanych materiałów.

Wszystkie z powyższych metod stosowane są w drukarni 3D Best-Pol prowadzonej w Gliwicach. Jej pracownicy doradzą najlepszą technologię dla potrzeb konkretnego biznesu, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie potrzebnych Państwu form.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas