Artykuł sponsorowany Szczury w miastach

Szczury w miastach

Tysiące lat temu szczury żyły jako wolne gryzonie w północnych Chinach. Z biegiem czasu coraz częściej podchodziły pod osady ludzkie w poszukiwaniu żywności. Jadły śmieci, resztki jedzenia, panoszyły się w stodołach, domach, wioskach. Roznosiły groźne choroby, a nawet epidemie. Stanowią problem do dziś.

Szkodliwe gryzonie

Dzisiaj szczury nie występują już w swoim naturalnym środowisku (poza północnymi Chinami). Żyją tam, gdzie są ludzie – opanowały gospodarstwa rolne, miasta, wysypiska śmieci, kanały ściekowe, tunele metra. Stwarzają większe niebezpieczeństwo niż nam się wydaje.

Szczury roznoszą ponad 50 groźnych chorób, takich jak wścieklizna, tężec, tyfus, włośnica, wirusowe zapalenie wątroby czy dżuma. W polskich miastach jest ich tak dużo, jak mieszkańców, a we Wrocławiu na jedną osobę „przypadają” aż cztery szczury. Często sami przyczyniamy się do takiej sytuacji np. tępiąc dzikie koty, które skutecznie wyłapują gryzonie. Również dokarmianie gołębi czy kaczek w parkach powoduje pojawienie się większej liczby szczurów w tych rejonach.

Okazuje się, że na terenach słabo zaludnionych szczurów nie ma. Są to bowiem zwierzęta synantropijne, czyli takie, które muszą żyć w sąsiedztwie człowieka, stanowiąc dla niego niestety niemały problem. Poza roznoszeniem zarazków przyczynić się mogą także do wybuchu pożarów. Twardymi zębami przecinają stal i gryzą przewody elektryczne, a także rury kanalizacyjne, co powoduje zalania. Znane są przypadki zawalenia się domów, których przyczyną były korytarze wydrążone przez szczury w fundamentach albo przegryzione przewody paliwowe, które doprowadziły do rozbicia samolotu. Gdy szczury czują się bezbronne, potrafią zaatakować człowieka. Ich ugryzienie jest nie tylko bolesne, ale też niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Deratyzacja

Bez względu na to, czy problem szczurów dotyczy miast, czy gospodarstw wiejskich, rozwiązanie jest właściwie jedno – deratyzacja. Pomoc firmy zajmującej się zwalczaniem gryzoni to jedyny skuteczny sposób, by pozbyć się problemów z niechcianymi szkodnikami. Silesia Pest oferuje zwalczanie szczurów i myszy przy pomocy środków chemicznych (trutki) lub za pomocą pułapek i chwytaczy. Warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi jak najszybciej, bowiem szczury bardzo szybko się rozmnażają. Samica rodzi jednocześnie do ośmiu sztuk potomstwa. Po dwóch miesiącach młode mają już zdolności rozrodcze. Jeśli się umiejętnie ich nie zwalczy, będzie ich przybywać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas