Artykuł sponsorowany Sprzedaż nieruchomości u notariusza

Sprzedaż nieruchomości u notariusza

Kiedy planujesz sprzedaż albo zakup mieszkania lub domu, musisz przygotować się na wizytę u notariusza. Sprzedaż nieruchomości wymaga bowiem przygotowania umowy w formie aktu notarialnego. Jakie dokumenty trzeba przygotować, kiedy planujesz sprzedaż lub zakup nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości - jakie dokumenty przygotować?

Jak mówi nam ekspert z kancelarii Anna Kelpin Joanna Orlińska Kancelaria notarialna s.c., to jakie dokumenty trzeba przygotować, zależy od tego, czy sprzedajemy dom czy mieszkanie.

W przypadku sprzedaży domu należy przygotować takie dokumenty, jak:

  • odpis z księgi wieczystej,

  • wypis z rejestru gruntów,

  • wypis z planu zagospodarowania przestrzennego gminy - jeśli plan nie obowiązuje w danej gminie, to potrzebne jest zaświadczenie o jego braku;

  • tytuł nabycia - może to być akt notarialny, akt poświadczenia dziedziczenia czy potwierdzenie nabycia spadku;

  • dane kupujących i sprzedających. 

Jeśli nieruchomość była przekazana sprzedającemu jako spadek, trzeba załączyć także zaświadczenie z urzędu skarbowego, które poświadcza uregulowanie spraw podatkowych.

W przypadku lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą nie jest potrzebny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego gminy, a reszta dokumentów wygląda jak w przypadku sprzedaży domu. Jeśli jednak sprzedajemy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy dostarczyć jeszcze zaświadczenie o przysługującym prawie do lokalu. Musi ono być wystawione przez spółdzielnię w ciągu mniej niż 14 dni.

Na wizycie w biurze notarialnym trzeba stawić się osobiście, przynieść wszystkie potrzebne dokumenty, a także zabrać ze sobą dowody osobiste.

Dlaczego trzeba udać się do notariusza?

Wiele osób zastanawia się dlaczego wizyta u notariusza jest konieczne? Przede wszystkim jest to zabezpieczenie dla kupującego i sprzedającego.  Umowa sprzedaży domu musi być zawarta w formie aktu notarialnego, inaczej nie będzie ona ważna. Formy notarialnej nie musi mieć umowa przedwstępna, ale także ją lepiej spisać u notariusza. W czasie podpisywania umowy przedwstępnej płaci się zaliczkę, która, w zależności od wartości lokalu, może wynieść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sytuacji, kiedy umowa przedwstępna nie została podpisana u notariusza, dochodzenie swoich praw jest trudniejsze. Jeśli sprzedający się rozmyśli, to trzeba założyć sprawę sądową, żeby dojść swoich praw.

Jak widać wizyta u notariusza to konieczność, kiedy chcemy sprzedać lub kupić mieszkanie. Dzięki aktowi notarialnemu mamy pewność, że wszystkie sprawy zostaną załatwione w odpowiedni sposób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas