Materiał Partnera Sprzątanie po remoncie – czy musi być uciążliwe?

Sprzątanie po remoncie – czy musi być uciążliwe?

Sprzątanie po remoncie to zdecydowanie jego najgorszy element. Niezależnie, czy przeprowadzamy go samodzielnie, czy robią to dla nas fachowcy, zawsze jest dużo do sprzątania. Nie można go nie zrobić, ani przedłużać w nieskończoność, bo bez niego nie można cieszyć się z nowych aranżacji pomieszczeń. Jeśli jednak zostanie dokładnie rozplanowane, jego przeprowadzenie może nie być takie uciążliwe.

Pierwsze odkurzanie

Niezależnie jakie pomieszczenie jest remontowane, największymi winowajcami poremontowego brudu będą pył i kurz. Sprzątanie po remoncie powinniśmy więc zacząć od dokładnego odkurzenia. Zależnie od użytych zabezpieczeń może być go mniej lub więcej. Pamiętajmy, że poremontowy pył może opadać i unosić się jeszcze przez wiele miesięcy.

Aby zminimalizować ten czas, odkurzmy dokładnie wszystkie szpary i zakamarki. Zacznijmy od góry – najpierw lampy, karnisze, miejsca pod sufitem, powierzchnie wysokich mebli. Następne w kolejności są wszystkie elementy, które w czasie remontu wisiały na ścianach. Same ściany również możemy odkurzyć końcówką z włosiem. Zwróćmy uwagę na parapety i ich zagłębienia oraz ramy okien. Gdy dojdziemy już do samego dołu, odkurzmy dokładnie listwy przypodłogowe, podłogi i miejsca pod meblami, jeśli wszystkie nie zostały wyniesione. Nawet, jeśli były zabezpieczone, zajrzymy we wszystkie kąty. Odkurzenie „na sucho” to klucz do wszystkich dalszych prac.

Mycie

Dopiero odkurzone powierzchnie można umyć. Nie musimy używać do tego żadnych specjalnych środków, chyba że w nieodpowiednich miejscach zostały np. elementy kleju, silikonu czy plamy z farb. W celu ich usunięcia potrzebne będą odpowiednie rozpuszczalniki.

Gdy trudne plamy zostaną zmazane, przychodzi czas na umycie karniszy, lamp, okien, mebli, listew przypodłogowych i samych podłóg. Najlepiej używać do tego płynów, które mają właściwości antystatyczne i przez jakiś czas zniwelują osiadanie kurzu.

Sprzątając „na mokro” również zacznijmy od góry pomieszczenia. Wszystko, co opadnie na dół zostanie wyczyszczone przez dalsze mycie.

A może firma sprzątająca?

Sprzątanie po remoncie może być bardzo pracochłonne i czasochłonne. Do tego dochodzą ceny środków do czyszczenia. Lepiej zatrudnić firmę sprzątającą, która posprząta po remoncie na przykład w czasie, gdy będziemy w pracy. Do tego celu możemy wynająć firmę Usługi Sprzątające "Justyna" Justyny Piaseckiej z Iławy. Nie będzie to duży wydatek w porównaniu do wkładu, jaki musielibyśmy włożyć w samodzielne sprzątanie mieszkania, a mamy pewność, że pozbyliśmy się brudu ze wszystkich zakamarków.

Układanie mebli i bibelotów

Gdy wszystkie powierzchnie są posprzątane, czas na postawienie w odpowiednie miejsca mebli i ułożenie na nich przedmiotów codziennego użytku. To dobry moment na przejrzenie zawartości komód, szaf i regałów. Być może okaże się, że wiele rzeczy, które znajdowały się tam do czasu remontu już jest niepotrzebne i możemy się tego z czystym sumieniem pozbyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas