Materiał Partnera Sporządzanie aktów notarialnych – usługi notarialne

Sporządzanie aktów notarialnych – usługi notarialne

Akty notarialne okazują nam się potrzebne w różnych sytuacjach. W wielu kwestiach prawnych udanie się do notariusza i ich sporządzenie stanowi rodzaj zabezpieczenia dla nas i naszych bliskich. Przykładem może być akt notarialny dotyczący zrzeczenia się spadku po bliskim krewnym. Oczywiście możliwe jest dziedziczenie jedynie z dobrodziejstwem inwentarza, jednak jeśli wiemy o długach osoby zmarłej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie niezbędnych dokumentów i umówienie się z notariuszem w celu złożenia oświadczenia i przygotowania rzeczonego aktu. Przed notariuszem możemy również zrzec się spadku w imieniu małoletnich dzieci, jednak tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie zgody sądu rodzinnego na takie czynności.

Jak wygląda sporządzenie aktu notarialnego?

W pierwszej kolejności najlepiej jeśli udamy się do kancelarii. Wówczas dowiemy się jakie dokumenty będą niezbędne, jeśli je mamy możemy od razu je złożyć i umówimy się na termin sporządzenia dokumentu. Kancelaria notarialna przygotuje akt, a w razie jakichkolwiek wątpliwości będzie się z nami kontaktować. Wśród niezbędnych dokumentów jest oczywiście akt zgonu osoby zmarłej, koniecznie należy posiadać również dowody osobiste.

Gdy stawimy się w umówionym terminie, notariusz dokona odczytania w naszej obecności sporządzonego dokumentu i sprawdzenia jego poprawności. Gdy wszystko zostanie potwierdzone i poprawione, konieczne będzie złożenie na nim podpisów. Jedną kopie takiego aktu otrzymujemy, druga wysyłana jest przez notariusza do sądu, który musi ją poświadczyć i poinformować kolejnych zstępnych o fakcie dziedziczenia. Konieczna do uiszczenia jest również taksa notarialna, czyli odpowiedniej wysokości opłata za usługę sporządzenia aktu.

Akt notarialny należy zabezpieczyć i przechowywać

Sporządzony akt notarialny dotyczący zrzeczenia się spadku po zmarłym jest bardzo ważnym dokumentem. Wierzyciele mogą próbować kontaktować się z nami po wielu latach i wówczas, aby pozbyć się kłopotu wystarczy przesłać im zrzeczenie się spadku. W takiej sytuacji wszelkie roszczenia wobec naszej osoby stają się całkowicie bezzasadne, w związku z czym nie mogą być prowadzone działania windykacyjne. Sporządzenie aktu zrzeczenia się spadku jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wiemy, że zmarły nie pozostawił majątku, a pozostały po nim jedynie długi.

Podziel się