Artykuł sponsorowany Śmierć za granicą – przewóz zmarłych

Śmierć za granicą – przewóz zmarłych

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie należy do przyjemnych rzeczy. Oprócz smutku przynosi ona również gotowość do organizacji pogrzebu i wszelkich formalności z nim związanych. Dodatkowe zobowiązania zdarzają się w przypadku, gdy członek naszej rodziny zmarł za granicą. Jakie kroki trzeba przedsięwziąć a takiej sytuacji?

Jakie dokumenty są wymagane w przypadku transportu zmarłego zza granicy?

Organizacja pogrzebu zmarłej za granicą osoby może nastąpić dopiero po uprzednim transporcie jej zwłok do Polski. Wiąże się to z przedstawieniem oraz uzyskaniem pewnych dokumentów. Potrzebne do tego będą: akt urodzenia (w przypadku śmierci kawalera lub panny), akt małżeństwa (dodatkowo, jeżeli zmarła osoba była w związku małżeńskim) lub dowód na unieważnienie małżeństwa (dotyczy osób po rozwodzie).

W naszym kraju należy uzyskać decyzję starosty wypełniając specjalny wniosek, w którym należy uwzględnić informacje, kto jest zleceniodawcą sprowadzenia zwłok zza granicy, w jakim mieście i którym szpitalu znajduje się ciało osoby zmarłej oraz dotyczące miejsca pochówku. Na podstawie decyzji starosty wydawane jest przez polskiego konsula zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów, które również należy przedstawiać przy okazji transportu zmarłego zza granicy.

Do kogo zwrócić się o pomoc w transporcie zmarłego?

W załatwieniu wszelkich czynności dotyczących transportu zmarłego – tłumaczeniu dokumentów na język kraju, z którego nastąpi przewóz ciała, zorganizowaniu odprawy u konsula za granicą, zapewnieniu odpowiedniej trumny z metalowymi wkładami oraz wybraniu najlepszego sposobu na transport – gdy przewozimy zwłoki zza morza, należy doliczyć do tego opłatę za prom – z pewnością pomogą nam specjalne firmy oraz zakłady pogrzebowe. Jednym z nich jest Zakład Pogrzebowy w Piastowie oferujący wszelkiego rodzaju usługi pogrzebowe.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas