Artykuł sponsorowany Separatory ściekowe

Separatory ściekowe

Nasze ścieki zawierają wiele substancji, których nie można bezpośrednio kierować do instalacji kanalizacyjnej. Przed skierowaniem takich ścieków do kanalizacji, a później do oczyszczalni muszą one zostać wstępnie podczyszczone. Robi się to przy pomocy tak zwanych separatorów. Są to dosyć proste w swej budowie, lecz bardzo skuteczne urządzenia, które umożliwiają zatrzymanie zawiesin mineralnych oraz substancji ropopochodnych w tym benzyn z olejami technicznymi, a także tłuszczów i skrobi. Takie separatory należy okresowo i regularnie czyścić.

Rodzaje separatorów ściekowych

Stosuje się trzy podstawowe rodzaje separatorów do:

  • Substancji ropopochodnych

Zadaniem tych separatorów jest oczyszczanie wód deszczowych, roztopowych i technologicznych zanieczyszczonych benzyną i olejami na stacjach benzynowych, parkingach, bazach i w myjniach samochodowych. Ten rodzaj ścieków oczyszcza się w sposób mechaniczny poprzez procesy sedymentacji i flotacji. Powoduje on gromadzenie się olejów i emulsji na powierzchni, dzięki czemu pozostałe na dole ścieki można kierować do kanalizacji. Dla przyśpieszenia tych procesów stosuje się tak zwane pakiety kaolescencyjne, które ułatwiają łączenie się drobnych kropli oleju w większe.

  • Skrobi

Te separatory stosuje się w zakładach przetwórstwa ziemniaczanego i warzywnego oraz w restauracjach, hotelach, barach szybkiej obsługi i zakładach mięsnych. Są to urządzenia wykorzystujące grawitację do oddzielania skrobi od wody. Urządzenia te także eliminują powszechne przypadki spieniania się ścieków zawierających skrobię.

  • Tłuszczów spożywczych

W tym przypadku separatory stosuje się podobnie jak przy skrobi w restauracjach, barach, kuchniach, stołówkach oraz w zakładach mięsnych i przetwórstwa spożywczego i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze ściekami technologicznymi zawierającymi większe stężenie tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Tutaj także to grawitacja sprawia, że oleje i tłuszcze są oddzielane od wody.

W jaki sposób i jak często czyści się separatory ścieków?

Częstotliwość wykonywania przeglądu i czyszczenia separatorów ścieków określa prawo budowlane i należy to czynić co najmniej raz w roku – mówi nam przedstawiciel firmy Usługi Asenizacyjne W.J. Plichta z Pomorza. W praktyce eksploatacyjnej należy stosować się do zaleceń producenta separatora i należy tutaj pamiętać, że to na właścicielu spoczywa obowiązek prawidłowego jego użytkowania. Firmy zajmujące się czyszczeniem separatorów muszą posiadać na prowadzenie takiej działalności specjalne zezwolenie marszałka województwa. Główne prace związane z czyszczeniem separatorów sprowadzają się demontażu i montażu różnego rodzaju filtrów i ich czyszczeniu oraz ponownym montażu lub zamontowaniu nowych. Sprawdza się przy tym pracę pływaka i systemy alarmowe oraz myje się osadnik. Firmy zawodowo zajmujące się czyszczeniem separatorów na ogół dysponują pojazdami wyposażonymi w silne pompy ssące, które umożliwiają skuteczne zasysanie bardzo gęstych osadów. Wywóz nieczystości płynnych i podobne zagadnienia nie są więc zatem tak prostą usługą, jak mogłoby nam się wydawać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas