Artykuł sponsorowany Sekrety znakowania laserowego – na czym polega?

Sekrety znakowania laserowego – na czym polega?

“Znakowanie laserowe” w kilku słowach oznacza znakowanie materiałów przy użyciu laserowego. W tym terminie znajduje się kilka różnych technik. Każda z nich ma swoje szczególne zalety i wady, które przedstawimy poniżej. Jest to w dużej mierze związane od rodzaju materiałów i wymogów jakościowych. Dowiedz się, na czym polega znakowanie laserem i do czego jest wykorzystywane.

Najważniejsze zalety znakowania laserowego

Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej znakowarki laserowe można uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Znakowanie tego rodzaju wyróżnia się kilkoma bardzo ważnymi cechami, które mogą okazać się decydujące przy wyborze odpowiedniej techniki nanoszenia znaków.

 • Precyzja znakowania o stałej jakości – szczegółowe grafiki, mała czcionka i geometria o wysokim stopniu czytelności nie jest czymś strasznym dla znakowarki laserowej. Bez obaw można jej powierzyć najbardziej skomplikowane wzory i projekty.
 • Duża wytrzymałość – znakowanie laserowe charakteryzuje się dużą trwałością, przy czym jest także odporne na ścieranie, działanie ciepła i kwasów. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od ustawienia odpowiednich parametrów lasera przy określonych materiałach możliwe jest wykonanie znakowania bez naruszenia powierzchni.
 • Rekordowa prędkość – znakowanie laserem zalicza się do najszybszych metod znakowania, jakie są dostępne na rynku. Wiąże się to z dużą wydajnością, a także znaczącymi oszczędnościami w ramach procesu produkcyjnego. Zależnie od właściwości i wielkości materiału można zwiększać prędkość znakowania dostosowując źródło lasera lub urządzenie laserowe.

Przez to dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy (takiej jak Formaks New Technologies z okolic Bielsko Białej), która dysponowałaby odpowiednim sprzętem do wykonania laserowego znakowania.

Jakie materiały nadają się do znakowania laserem

Do materiałów, które można poddać znakowaniu laserowemu, zaliczają się:

 • metal,
 • tworzywa sztuczne,
 • folie i opakowania,
 • laminaty.

W zależności od materiału wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, dzięki czemu zawsze można uzyskać najlepszy efekt.

Rodzaje znakowania laserowego

Każdy z procesów znakowania laserowego ma pewne cechy charakterystyczne.

 • Wyżarzanie – najczęściej wykonywane w przypadku metali. Ciepła wiązka lasera powoduje proces utleniania na powierzchni metalu, co wywołuje zmianę barwy. Struktura zewnętrza nie zostaje naruszona, a oznaczenie jest wyraźne i czytelne.
 • Odbarwienie – przez działanie ciepła materiału dochodzi do reakcji materiału. W zależności od składu materiału uzyskuje się różne odcienie.
 • Grawerowanie laserowe – powierzchnia materiału jest topiona i odparowywana. Wiązka lasera usuwa również sam materiał.
 • Wypalanie – wiązka lasera usuwa warstwę wierzchnią nałożoną na materiale podstawowym. Różnice kolorów między nimi tworzy kontrast. Używa się tego najczęściej na anodyzowanym aluminium, lakierowanych metalach, foliach i laminatach.

Spienianie – wiązka lasera rozpuszcza materiał, w którym powstaję pęcherze gazowe odbijające światło w sposób rozproszony. Znakowanie jest jaśniejsze i używa się go w przypadku ciemnych tworzyw sztucznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas