Materiał Partnera Różnice między laminowaniem dokumentów a ich foliowaniem

Różnice między laminowaniem dokumentów a ich foliowaniem

Laminowanie i foliowanie to techniki zabezpieczania wydruków przed zniszczeniem i wyblaknięciem. Pomimo że obydwie metody poligraficzne bardzo często są ze sobą utożsamiane a słowa laminowanie i foliowanie traktowane bywają jako synonimy, to jednak warto mieć świadomość, że mówimy o zupełnie odmiennych procesach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najważniejszym różnicom.

Na czym polega laminowanie?

Laminowanie wykonuje się na urządzeniu zwanym laminatorem, które powleka kartkę papieru cienką warstwą foli. Warto podkreślić, że laminowanie może odbywać się na zimno lub na gorąco. W metodzie na zimno folia przywiera do dokumentu na skutek dociskania rolek laminatora. Podczas laminowania na gorąco wykorzystuje się specjalne kieszonki foliowe, które od wewnątrz pokryte są warstwą kleju aktywującego się pod wpływem wysokiej temperatury.

Dzięki pokryciu arkusza laminatem dokument zyskuje odporność na wilgoć oraz lepsze walory estetyczne. Proces laminowania nie obniża jakości wydruków na kartce papieru i nie zmniejsza nasycenia kolorów. Co ciekawe możliwe jest zastosowanie folii matowych lub z połyskiem. Usługi laminowania świadczy FHU SEZAM Ksero Kraków. Klienci drukarni często zlecają laminowanie plakatów, zdjęć, kart menu, ważnych dokumentów, dyplomów, identyfikatorów i certyfikatów oraz materiałów reklamowych.

Foliowanie dokumentów

Foliowanie to rodzaj laminowania – polega na pokrywaniu dokumentu warstwą bardzo cienkiej folii, którą na końcu należy przyciąć. Dzięki foliowaniu kartka papieru nabiera sztywności i wytrzymałości na różne czynniki – wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne. Wart podkreślenia jest fakt, że przy foliowaniu korzysta się z cieńszych folii niż przy laminowaniu, co stanowi podstawową różnicę pomiędzy obydwoma technikami. Co więcej, w metodzie foliowania laminuje się tylko jedną stronę. Najprościej mówiąc, jest to metoda uszlachetniania arkuszy papieru jednostronną folią pokrytą klejem, który rozpuszcza się na skutek działania gorącego walca maszyny foliującej. W technice foliowania na zimno folia pokryta samoprzylepnym klejem jest dociskana.

Foliowanie dokumentów w Krakowie to także usługa świadczona przez wspomniany punkt ksero. W ten sposób najczęściej zabezpiecza się różnego rodzaju katalogi, materiały reklamowe, broszury, ulotki i kalendarze. Co ważne, powierzchnia folii może być matowa lub błyszcząca – podobnie jak w przypadku laminowania. Dzięki dodatkowej warstwie folii nadruki na dłużej zachowują swój nienaganny wygląd i intensywność kolorów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas