Artykuł sponsorowany Rola agencji celnej podczas eksportu, importu i tranzytu w UE

Rola agencji celnej podczas eksportu, importu i tranzytu w UE

Obrót towarami i usługami pomiędzy różnymi krajami wymaga spełnienia określonych warunków prawnych wymaganych przez państwa-strony danej umowy handlowej. W przypadku państw zrzeszonych w unii celnej, jak na przykład Unia Europejska, pomimo wciąż obecnych wymogów formalnych, sprawa jest o wiele prostsza niż kiedyś, aczkolwiek wciąż konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Agencje celne zostały stworzone, aby w jak największym stopniu uprościć ten proces dla przedsiębiorców tak, aby restrykcje prawne nie były przeszkodą w rozwoju handlu.

Agencje celne w Polsce

Agencje celne są prywatnymi podmiotami gospodarczymi świadczącymi usługi przedsiębiorcom w zakresie doradztwa i obsługi celnej w pośrednim i bezpośrednim obrocie towarami i usługami oraz tranzycie dóbr. Po deregulacji zawodu agenta celnego 2014 roku nie jest już wymagane zdanie egzaminu państwowego, a jedynie posiadanie zdolności prawnych w Polsce, niekaralność oraz doświadczenie w odprawach celnych. Jako podstawę działalności agencji celnych zalicza się przepisy prawne dotyczące prawa celnego, handlowego i podatkowego, których znajomość wraz z procedurami wykonawczymi, jest niezbędna do wykonywania tego zawodu.

Import i eksport

Wartość eksportu krajowych produktów w 2019 wyniosła blisko 236 mld €, a importu blisko 235 mld € i jest to wzrost obu wartości w stosunku do roku poprzedniego, odpowiednio ponad 5% i ponad 2%. Chociaż formalnie eksport i import do krajów Unii Europejskiej ze względu na jednolity rynek i brak cła są traktowane jako zbycie lub nabycie wewnątrzwspólnotowe, to de facto są wliczane do statystyk handlowych. Specjalista gospodarczego prawa wspólnotowego z firmy Agencja Celna Żakiewicz wyjaśnia, że także w przypadku handlu wewnątrzwspólnotowego konieczne jest podjęcie szeregu czynności prawnych gwarantujących bezproblemowy przewóz towarów. Konieczne jest dokonanie rejestracji w unijnym systemie VAT-UE, chyba że roczny obrót towarami nie przekracza określonej sumy oraz właściwe rozliczenie płatności wedle obowiązującego prawa celnego. Istnieją także procedury uproszczone podczas eksportu i importu, mające zastosowanie na przykład w przypadku braku wszystkich danych-wówczas konieczne jest wypełnienie dokumentów SAD i EUR. Niezbędne jest również zgłoszenie towarów w celach głównie statystycznych do unijnego systemu Intrastat

Tranzyt

Tranzytem celnym określa się transport dóbr przez obszar danego państwa bez finalnego przywozu i wprowadzenia towaru do obrotu na jego terenie. Na czas tranzytu wstrzymywana jest konieczność regulowania formalności celnych, ale konieczne jest między innymi zgłoszenie tranzytu do Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego (NCTS2). Agencje celne przejmują również na siebie konieczność dopełnienia wszystkich obowiązków prawnych regulowanych różnego rodzaju przepisami, między innymi Wspólną Procedurą Tranzytową. W przypadku tranzytu dokonywanego na obszarze państw Unii obowiązuje wspólna procedura tranzytowa T1 lub T2, jeśli przebiega on przez terytorium państw EFTA, nadanie numeru ewidencji tranzytowej MRN, wypełnienie Karnetów TIR oraz wiele innych, formalnych i proceduralnych wymogów. Jeżeli więc planujemy podjąć wymianę handlową z państwami ościennymi, warto zawczasu skontaktować się z dobrą agencją celną, która się wszelkimi zawiłościami prawno-celnymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas