Artykuł sponsorowany Rola adwokata w postępowaniu alimentacyjnym

Rola adwokata w postępowaniu alimentacyjnym

Postępowanie sądowe z reguły nie należy do przyjemnych, jednak postępowanie alimentacyjne to jedna ze spraw, które bywają naprawdę stresujące. Zazwyczaj duża role odgrywają tu emocje, a niemożność dojścia do porozumienia to dodatkowy, nieprzyjemny czynnik. Z tego względu warto skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże nam przetrwać ten trudny okres i będzie reprezentował nasze interesy.

Czym są alimenty?

Alimenty polegają na dostarczeniu osobie uprawnionej (najczęściej małoletniemu) środków utrzymania, a w przypadku dzieci również wychowania i wykształcenia. Do środków utrzymania zaliczamy podstawowe potrzeby bytowe, czyli jedzenie, leki, odzież, obuwie, dostęp do prądu oraz wody, a także rozwijanie zainteresowań i edukację. Środki wychowania są to środki odpowiednie dla wieku, sposobu kształcenia i indywidualnych potrzeb małoletniego.

Kto ma obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny powstaje w chwili, gdy osoba uprawniona nie ma możliwości samodzielnego zaspokojenia podstawowych potrzeb. Może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa lub małżeństwa. Osoby uprawione do otrzymywania alimentów to zazwyczaj krewni w linii prostej, czyli dzieci, rodzice lub dziadkowie, rzadziej zdarza się, że jest to rodzeństwo lub małżonkowie.

Wysokość i formę alimentów ustalona może zostać na kilka sposobów:

  • na drodze zawartej między zainteresowanymi umowy,
  • w trakcie procesu pojednawczego,
  •  w wyniku ugody sądowej.

Pozew o alimenty osoba pozywająca powinna złożyć w sądzie właściwym do miejsca mieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do otrzymywania świadczeń (zazwyczaj dziecka). Jeżeli osoba pozwana przebywa poza granicami Polski, pozew powinien zostać złożony w Polsce. Podczas procesu o alimenty ich wysokość ustala sąd, biorąc pod  uwagę zarówno potrzeby powoda, jak i sytuację materialną pozwanego.

Jakie są konsekwencje niepłacenia alimentów

Niepłacenie alimentów to przestępstwo określonym w art. 209 Kodeksu karnego, zagrożonym grzywną, karą ograniczenia wolności albo dwuletnim więzieniem.

Jeżeli po uprawomocnieniu się wyroku dłużnik unika płacenia alimentów, wierzycielowi w pierwszej kolejności z pomocą przychodzi komornik. W sytuacji, gdy zaległości alimentacyjne przekroczyły wartość trzech świadczeń okresowych, na osobę unikającą tego obowiązku można również donieść prokuraturze. Warto wtedy skorzystać z pomocy adwokata, usługi takie oferuje na przykład Kancelaria adwokacka Krzysztof Pelc.

Adwokat pomoże w skompletowaniu niezbędnych dokumentów obciążających pozwanego – m.in. zaświadczenia od komornika i orzeczenia sądu, które należy dołączyć do zawiadomienia.

Jaka jest rola adwokata?

Według polskiego prawa nie ma obowiązku, aby kwestie alimentów rozstrzygane były wyrokiem sądowym, jeśli strony są zgodne co do sposobu zaspokajania potrzeb. Wspólne ustalenia uregulować można w formie umowy przed notariuszem lub ugody przed mediatorem, lub sądem, jednak najczęściej zdarzają się sytuacje, gdy strony nie osiągną porozumienia. W tej sytuacji sprawa trafia do sądu, a wyrok jest pierwszym krokiem do uzyskania alimentów.

W takim wypadku pomoc adwokata jest nieoceniona. Dysponując zastępstwem procesowym, w postaci adwokata nie musimy stawać przed sądem, z wyjątkiem przesłuchania, gdzie występujemy w charakterze strony. Ograniczy nam to dużo stresu i niepotrzebnych złych emocji.

Strony postępowania bardzo często próbują zataić swoją prawdziwą sytuacją majątkową - zaniżają dochody, a nieruchomości przepisują innym krewnym. Wykwalifikowany adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym bez problemu obnaży kłamstwa osoby zarówno powoda, jak i osoby pozwanej.

Dobry adwokat, powinien także złożyć w sądzie wniosek o zabezpieczenie alimentów, czyli naliczanie należności już w trakcie trwania procesu i przed podziałem majątku.

Co bardzo istotne, w momencie wygranej w  procesie kosztami wynajęcia adwokata możesz obciążyć osobę pozwaną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas