Materiał Partnera Rodzinna fotografia: co wybrać – plener czy studio?

Rodzinna fotografia: co wybrać – plener czy studio?

Wiele rodzin zleca obecnie wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej, by mieć wyjątkową pamiątkę do domowego albumu. Starannie zaaranżowana sesja pozwala uchwycić emocje i wzajemne relacje członków rodziny, wyrażone w spojrzeniach i czułych gestach. Powszechnym dylematem jest wybór odpowiedniej scenerii do takich wspólnych zdjęć. W naszym artykule wskażemy więc, jakie są wady i zalety sesji plenerowych oraz studyjnych.

Sesje rodzinne w plenerze

Zdjęcia plenerowe mogą być wykonane w wielu miejscach, takich jak: park, bulwar, las, plaża, molo nadmorskie lub górski szlak pieszy. Możliwości wyboru tła sesji są nieograniczone, a sama scenografia zawsze buduje określony nastrój, dlatego w zależności od ustaleń, fotograf może zaproponować własną koncepcję, w tym dobór najlepszych, sprawdzonych plenerów, lub wykonać zdjęcia tam, gdzie życzą sobie tego członkowie rodziny.

Naturalne sesje rodzinne w plenerze wyróżnia nie tylko różnorodna scenografia, ale też dynamizm i spontaniczność każdego kadru – są one fascynującą przygodą, w której biorą udział spokrewnione ze sobą osoby oraz fotograf. Podczas takich spotkań może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych zwrotów akcji, na przykład podczas wspólnego spaceru, zbierania kwiatów czy gry zespołowej. Wszystkie te wydarzenia budzą emocje, które zostają skrzętnie utrwalone w pamięci aparatu fotograficznego.

Jak zauważa fotograf Anna Juszczak: sesje w plenerze stanowią wyjątkową pamiątkę, ale przy wyborze takiej formy zdjęć należy pamiętać o tym, że na zewnętrz panują zawsze niepewne warunki atmosferyczne i nieustannie zmienia się też oświetlenie, dlatego czasem trudno jest zorganizować terenowe spotkanie w umówionym wcześniej terminie. Podczas wykonywania zdjęć nierzadko spadnie deszcz lub zawieje wiatr, co ostatecznie zniechęca wiele osób do pozowania.

Sesje rodzinne w studiu

Alternatywą dla rodzinnych sesji plenerowych jest spotkanie z fotografem w studiu. W specjalnie zaaranżowanej, odpowiednio oświetlonej przestrzeni, członkowie rodziny ustawiają się w różnych konfiguracjach i na zróżnicowanym tle. Sesje studyjne wyróżnia to, że na ich przebieg nie mają wpływu warunki pogodowe – odbywają się one w ustalonym wcześniej terminie. Warto wybrać taką formę zdjęć również ze względu na seniorów, którzy zazwyczaj nie lubią być zaskakiwani i potrzebują czasu, by móc się do nich należycie przygotować.

Sesja rodzinna w studiu ma jednak dwie zasadnicze wady – kadry są bardziej statyczne i nienaturalne, ponieważ pomieszczenie stanowi ograniczoną, zamkniętą oraz sztucznie oświetloną przestrzeń, dlatego wiele osób nie czuje się w nim swobodnie. Warto jednak pamiętać, że pracownia fotograficzna pozostaje najlepszym miejscem do wykonania statycznych portretów pamiątkowych całej rodziny.

Opracowanie:

Anna Juszczak Fotografia

Ignaców 12

  • tel. 606 236 843

Podziel się