Materiał Partnera Rodzaje zniczy – czym się różnią między sobą i jaki najlepiej wybrać?

Rodzaje zniczy – czym się różnią między sobą i jaki najlepiej wybrać?

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To święto naszej zadumy, znacznego zwolnienia tempa i odwiedzin na grobach najbliższych. Wizytom tym towarzyszy zazwyczaj zapalenie symbolicznych zniczy na mogiłach. Producenci prześcigają się co roku w pomysłach na coraz to bardziej awangardowe projekty. Oferta zniczy jest więc bardzo szeroka od tych pierwszych glinianych po współczesne elektryczne. Które wybrać?

Rodzaje zniczy

Przy wyborze odpowiedniego znicza nie należy oszczędzać. Warto bowiem zakupić egzemplarz, który być może początkowo droższy, w ostatecznym rozrachunku okaże się tańszy ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość wymiany wkładów.  Ich producenci np. Produkcja Zniczy Firma Jupiter specjalizują się zazwyczaj w jednym rodzaju, proponując klientom szeroki wybór kształtów, wielkości i kolorów. Są też takie firmy, które mają w swoim asortymencie wszystkie rodzaje zniczy np. szklane, plastikowe, elektryczne. Jak więc wybrać ten odpowiedni? Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? Odpowiedzi szukajcie w dalszej części artykułu!

Znicze  szklane –  najpopularniejszy rodzaj zniczy

Obecnie należą do najpopularniejszych zniczy. Są najczęściej wybierane przez Polaków, toteż w okresie Wszystkich Świętych najwięcej ich w sklepach –  nie bez powodu. Znicze szklane mają mnóstwo zalet.  Po pierwsze:  waga.  Szkło to materiał cięższy od plastiku. Dzięki temu znicze szklane ważą więcej od tych plastikowych. To znaczący atut przy niesprzyjającej pogodzie, silny wiatr nie przewróci ich tak łatwo. Druga istotna zaleta to możliwość wymiany wkładów, dzięki czemu znicze te służą nam przed dłuższy czas. Producenci oferują też szeroki wybór: od kolorów, kształtów, po wielkości. Ich cena waha się od kilku złotych do kilkudziesięciu, w zależności od rozmachu formy.

Znicze plastikowe – hit czy kit?

Kolejny rodzaj to znicze plastikowe – choć kuszą bogactwem formy, mogą niestety być nieco kiczowate. Ich plusem, jak i minusem, jest waga. Ich lekkość sprawia, że są one łatwe w transporcie, jednakże taki znicz, jak wspominaliśmy już przy okazji znicza szklanego, może przewrócić podmuch wiatru. Sporym atutem tychże zniczy jest jednak cena – nieco niższa od ceny wersji szklanych. Przy wyborze wkładu do takiego znicza należy zwrócić jednak uwagę na jego wagę. Te cięższe sprawdzą się doskonale w roli obciążenia dla lekkiego plastiku, dzięki czemu znicz nie będzie tak nieodporny na warunki atmosferyczne.

Znicze gliniane – tradycja we wspomnieniach naszych babć

Nasi dziadkowie i babcie wielokrotnie wspominają z rozrzewnieniem czasy, kiedy na grobach paliło się otwarte znicze gliniane.  Powodują one bowiem piękną łunę i światło na cmentarzu. Mają jednak wadę – brak kapturka. Nie sprawdzą się one więc przy ciężkich warunkach atmosferycznych, których ciężko uniknąć w listopadzie.  Są one jednak bardzo efektowne, dzięki parafinie, która pozwala im się palić. Co ciekawe jednak – choć proste w formie, nie są najtańszym dostępnym na rynku rozwiązaniem. Mały znicz gliniany to koszt ok 5 zł.

Znicze solarne i elektryczne

Znicze solarne choć użyteczne, nie są tak ciekawe wizualnie, jak pozostałe rodzaje zniczy z prawdziwym płomieniem. Ich niewątpliwą zaletą jest czas działania: jest to nawet kilka lat. Przy tak długim czasie działania są też stosunkowo tanie, ich koszt to kwota rzędu kilku lub kilkunastu złotych. Znicze elektryczne to z kolei najbardziej odporne na warunki atmosferyczne rozwiązanie. Wadą obydwu rozwiązań jest jednak fakt, iż nie są one zbyt efektowne, ponadto mogą być kiczowate.

Opracowanie:

Jupiter Producent Zniczy

Guzowatka 21

Podziel się