Materiał Partnera Przygotowania do ceremonii pogrzebu

Przygotowania do ceremonii pogrzebu

Dla wielu z nas odejście bliskiej osoby jest trudnym wydarzeniem. Jednakże nawet w tak traumatycznych dla nas chwilach musimy poradzić sobie z różnymi rzeczami, związanymi głównie z pogrzebem. Gdy nie potrafimy sobie poradzić z organizacją niezbędnych rzeczy dobrze jest poprosić o pomoc pracowników zakładu pogrzebowego. Jakie czynności są niezbędne do załatwienia przed ceremonią pogrzebu?

Jakie formalności załatwić przed pogrzebem?

Przed ceremonią pogrzebu konieczne jest do załatwienia kilka rzeczy. Na początku o śmierci drugiej osoby musimy powiadomić lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia. Wtedy lekarz wystawi kartę zgonu zmarłej osoby. W późniejszym czasie należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by tam zgłosić śmierć danej osoby. Informację o śmierci zgłosić mogą członkowie rodziny, współlokatorzy oraz osoby obecne przy śmierci zmarłego. Do Urzędu Stanu Cywilnego należy zgłosić się nie później niż 3 dni po śmierci drugiej osoby. W przypadku śmierci spowodowanej chorobą zakaźną, informację tę należy przekazać nie później niż dobę po śmierci. Zadaniem pracowników Urzędu Stanu Cywilnego jest wystawienia aktu zgonu. Akt zgonu pozwala uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz umożliwia załatwienia spraw spadkowych i ubezpieczeniowych.

Posiadając akt zgonu powinniśmy z tym dokumentem udać się do zakładu pogrzebowego. Jego pracownicy przekażą nam informacje, jak przygotować ceremonię pogrzebu, jednakże najczęściej korzystamy z ich usług i to oni zajmują się tymi czynnościami. Rozmawiając z pracownikiem zakładu pogrzebowego należy przede wszystkim ustalić kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb. Niezbędne są także informacje dotyczące wyboru trumny lub urny, w przypadku osób, których ciało zostanie skremowane. Dość istotna jest również informacja o obrządku religijnym, w którym ma się odbyć ceremonia pogrzebu.


W czym jeszcze pomaga zakład pogrzebowy?

W zależności od zakładu pogrzebowego, wykonywane przez jego pracowników usługi pogrzebowe mogą się od siebie różnić. Bardzo często spotkać można usługi polegające na przygotowaniu ciała zmarłej osoby do pogrzebu. Jest to niezwykle ważna czynność, ponieważ w trakcie pogrzebu, który zazwyczaj odbywa się kilka dni po śmierci, chcemy, by zmarła osoba wyglądała jak najlepiej. W tym celu zakład pogrzebowy Credo z Bydgoszczy zajmuje się tanatotoaletą, balsamacją ciała oraz jego zabezpieczeniem.

Tanatotoaleta to inaczej mówiąc pośmiertna toaleta zmarłego. Polega ona na zaretuszowaniu pierwszych objawów rozkładu ciała, a także śladów choroby. Celem tanatotoalety jest ukrycie nieprzyjemnych zmian wizualnych na ciele zmarłej osoby i przywrócenie jej korzystnego wyglądu na czas pogrzebu. Z kolei balsamacja ciała zatrzymuje gnicie ciała i konserwuje je. Toaleta pośmiertna wykonywana jest we właściwych warunkach sanitarnych, zgodnie z wszelkimi normami, dlatego nie powinniśmy martwić się o przebieg tego procesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas