Artykuł sponsorowany Przemysłowe systemy uzdatniania wody w procesie odwróconej osmozy

Przemysłowe systemy uzdatniania wody w procesie odwróconej osmozy

Woda pozbawiona manganu czy żelaza, a także wielu zanieczyszczeń stałych, pożądana jest w rozmaitych zakładach przemysłowych. W takich miejscach montuje się zatem specjalistyczne systemy uzdatniania wody. Ich działanie oparte jest na zjawisku odwróconej osmozy, dzięki której uzyskuje się wodę demineralizowaną. Jak dokładnie działają takie urządzenia i co je wyróżnia?

Czym jest odwrócona osmoza?

Aby zrozumieć zjawisko odwróconej osmozy, dobrze jest zapoznać się z definicją osmozy naturalnej. Jest to dyfuzja rozpuszczalnika, w efekcie której następuje rozdzielenie dwóch roztworów o zróżnicowanym stężeniu. Przeciwieństwo działania, czyli odwrócona osmoza, znacząco zwiększa wspomnianą różnicę stężeń. Dzięki temu można uzyskać kompletne oczyszczenie wody ze składników niepożądanych. Charakteryzuje się ona wysoką czystością i obecnością w składzie jedynie gazów w niej rozpuszczonych, w tym m.in. tlenu czy dwutlenku węgla.

Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w zakładach przemysłowych, gdzie konieczne jest uzyskanie wody demineralizowanej. Przygotowane do intensywnej eksploatacji systemy odwróconej osmozy oferuje swoim klientom firma Armar, która jest w stanie przygotować kompletną stację uzdatniania wody. Będzie ona skutecznym narzędziem np. przy odsalaniu bez użycia kwasów i zasad. Przemysłowe systemy odpowiedzialne za odwróconą osmozę składają się przeważnie z kilku najważniejszych elementów. Jakich dokładnie?

Jak zbudowane są przemysłowe systemy odwróconej osmozy?

Głównym elementem urządzeń odpowiedzialnych za uzdatnianie wody przez odwróconą osmozę jest membrana osmotyczna. To właśnie ona pozwala na usunięcie ze składu cieczy m.in. groźne dla zdrowia ludzkiego metale ciężkie. Woda na etapie takiej filtracji jest również odseparowywana od wszelkich zanieczyszczeń, jakimi została uprzednio skażona. Dodatkowymi elementami przemysłowego systemu odwróconej osmozy są tzw. filtry wstępne oraz separatory.

Instalacja filtracji wstępnej to ważna część stacji uzdatniania wody, która powinna być również wyposażona w specjalne zmiękczacze cieczy. Dzięki nim układ nie będzie zakamieniany przez obecność jonów magnezu i wapnia. Te zamieniane są na bezpieczne jony sodu, co pozwala uniknąć pojawianiu się wspomnianego kamienia. Przygotowanie kompletnego systemu odwróconej osmozy dla przemysłu nie jest zatem zadaniem prostym. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z producentem takich instalacji, który skonfiguruje zestaw do potrzeb konkretnego zakładu oraz charakterystyki planowanej eksploatacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas