Artykuł sponsorowany Przebieg procesu kremacji zmarłego

Przebieg procesu kremacji zmarłego

Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Mimo przyzwyczajenia do tradycyjnych obrzędów pogrzebowych, które przeprowadza się od niepamiętnych czasów, zdarza się, że zmarły w swojej ostatniej woli wskazał kremację jako sposób pochówku. W takim przypadku ciało po procesie kremacji można przechować w urnie umieszczonej w kolumbarium, czyli specjalnie wygospodarowanej niszy znajdującej się na terenie cmentarza. A jak dokładnie wygląda proces kremacji zmarłego? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe formalności

Aby legalnie dokonać kremacji osoby zmarłej, należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego odpis aktu zgonu i pisemną zgodę zmarłego lub najbliższej rodziny na przeprowadzenie tego procesu. Po uregulowaniu formalnych spraw można przygotowywać zwłoki do kremacji. W tym celu ubranie można zastąpić całunem, natomiast trumna, w której mają być złożone zwłoki, musi być wykonana z ekologicznych materiałów – bez dodatków farb lub lakierów, a umieszczone w środku przedmioty powinny bez problemu ulec spaleniu.

Jak przebiega proces kremacji zmarłego?

Sama ceremonia dokonuje się w dwóch etapach. Pierwszy z nich odbywa się pierwszego dnia i polega na żegnaniu zmarłego przez rodzinę oraz przewiezieniu zwłok do krematorium i ich spopieleniu (przez ok. 2 godziny) w specjalnym piecu opalanym zazwyczaj olejem opałowym, w którym gorące powietrze dochodzi do temperatury ok. 800-1000 stopni Celsjusza. Proces kremacji (w tym temperatura i dostęp powietrza) jest kontrolowany przez system komputerowy, który pozwala również zapisać datę i godzinę kremacji oraz czas jej trwania. Prochy są rozdrabniane i umieszczane w urnie wybranej przez rodzinę zmarłego i dołączane jest do nich świadectwo kremacji. Drugi etap odbywa się zazwyczaj na drugi dzień – jest to część uroczystości, która przebiega według preferencji rodziny. Najczęściej polega na poświęceniu prochów, a następnie złożeniu ich do grobu lub kolumbarium.

Kto może odebrać urnę z zakładu pogrzebowego?

Jeżeli chodzi o odbiór urny ze zwłokami, może to uczynić upoważniona osoba z rodziny lub zakład pogrzebowy, który dowozi ją na wskazany cmentarz. Istnieje również sytuacja, kiedy dom pogrzebowy inny niż ten, w którym składano usługę kremacji, posiada pisemne upoważnienie do odbioru, wypisane przez osobę zlecającą kremację – wyjaśnia właściciel zakładu pogrzebowego z Wrocławia oferującego kompleksowe usługi pogrzebowe, począwszy od krajowego i międzynarodowego transportu zmarłych, przez przygotowanie miejsca pochówku i organizację pogrzebu, po kremację i związanym z nią pochówkiem kremacyjnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas