Materiał Partnera Przebieg kremacji zmarłych

Przebieg kremacji zmarłych

Obecnie kremacja zwłok jest coraz częściej wybieraną formą pochówku, także w Polsce. W wielu miejscach na świecie stanowi ona rozwiązanie problemu ze zmniejszającą się ilością miejsca na cmentarzach. Aby w pełni zrozumieć i zaakceptować ten sposób chowania zmarłych, warto wiedzieć w jaki sposób przebiega kremacja.

Kremacja a tradycja

Pierwsza kremacja miała miejsce we Włoszech w 1876 roku, a w 1964 została oficjalnie zaakceptowana przez Kościół. Z punktu widzenia przyzwyczajenia do obrzędów oraz tradycji, kremacja dla wielu ludzi jest dość kontrowersyjna.

Przyjęło się, że po utracie bliskiej osoby należy odczekać trzy dni przed pochówkiem całego ciała. Czas ten przeznaczony jest dla rodziny na odpowiednie pożegnanie się ze zmarłym przed złożeniem jego ciała w grobie. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tradycji chowania ciała w trumnie, na rzecz spopielania zwłok. Jest ku temu kilka powodów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Zakład pogrzebowy Figiel „HELFA”.

Za kremacją przemawiają przede wszystkim aspekty natury praktycznej (zmniejszenie powierzchni potrzebnej na pogrzebanie zmarłego) i moralnej (pewność, że zachowane zostanie poszanowanie zwłok, a szczątki nigdy nie zostaną zbezczeszczone).

Jak przebiega kremacja?

Aby procedura przebiegała legalnie i prawidłowo, przed kremacją należy dostarczyć do domu pogrzebowego odpowiednie dokumenty, a mianowicie akt zgonu oraz pisemną zgodę zmarłego lub jego najbliższej rodziny na przeprowadzenie spopielenia szczątków.

Po uregulowaniu spraw formalnych nadchodzi czas na przygotowanie zwłok do kremacji. Ta część odbywa się tak samo jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Tu ubranie można zastąpić całunem lub zdecydować się na tradycyjny strój (nie może być on wykonany z niepalnych materiałów).

Trumna, w której układa się zwłoki do spopielenia, musi być stworzona z materiałów ekologicznych, bez dodatków farb i lakierów. Nie może mieć też ozdób metalowych. Jeśli rodzina zdecyduje się na umieszczenie jakiegoś przedmiotu w trumnie wraz ze zmarłym, to nie może być on niepalny.

Ceremonia pożegnania podczas kremacji odbywa się dwustopniowo. Pierwszego dnia rodzina może pożegnać się ze zmarłym zaraz przed spopieleniem zwłok w piecu. Sam proces trwa zwykle od 2 do 3 godzin. Trumnę z ciałem wprowadza się do pieca, w którym gorące powietrze (800-1200 stopni Celsjusza) doprowadza do spopielenia zwłok. W czasie kremacji ogień nie ma styczności z ciałem, a sam proces widoczny jest jedynie dla obsługi. Po spopieleniu zwłok prochy zmarłego wsypuje się do wybranej przez rodzinę urny.

Kolejna i zarazem ostatnia część ceremonii pożegnania odbywa się przeważnie następnego dnia po akcie kremacji, zgodnie z preferencjami rodziny. W tym etapie dokonuje się poświęcenia prochów i składa się urnę do grobu lub kolumbarium.

Podziel się