Artykuł sponsorowany Protest wekslowy w praktyce notarialnej

Protest wekslowy w praktyce notarialnej

Kancelarie notarialne zajmują się świadczeniem rozmaitych usług. Sporządzają poświadczenia, protokoły, akty notarialne oraz wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów. Notariusz pomaga także wtedy, kiedy klient potrzebuje wystosować protest wekslowy. Jego zadaniem jej wtedy sporządzenie właściwego dokumentu i wpisanie protestu do odpowiedniego repertorium. Czym dokładnie jest ten protest i jak prawidłowo przygotować dokumenty potrzebne do jego złożenia?

Kiedy dochodzi do wystąpienia z protestem wekslowym?

Weksel stanowi rodzaj papieru wartościowego, który zobowiązuje daną osobą do zapłaty określonej sumy pieniędzy drugiej stronie umowy. Wymieniamy dwa różne weksle, własny i trasowany. Niestety niekiedy bywa tak, że jedna ze stron transakcji nie wywiązuje się z przyrzeczonych drugiej stronie czynności. Wówczas konieczne jest wystąpienie z tzw. protestem wekslowym – tłumaczy specjalista z Kancelarii Notarialnej w Gliwicach.

Przy okazji prowadzonego tematu warto wyjaśnić znaczenie typowej terminologii z nim związanej. Mowa przede wszystkim o trasancie, czyli osobie wystawiającej weksel i trasacie, czyli osobie zobowiązanej przez trasanta do wypłaty kwoty uwzględnionej w treści wystawionego weksla. Poza tym ważny jest remitent, czyli osoba, która jest odbiorcą wypisanego weksla.

Do protestu wekslowego może dojść przede wszystkim z dwóch przyczyn. Najczęściej spowodowane jest to nieprzyjęciem weksla lub odmową pokrycia przyrzeczonej należności, której wysokość zawarta została w treści tego papieru wartościowego. Wówczas jedna ze stron transakcji (w zależności od tego, która odmawia akceptu weksla) zgłasza się do kancelarii notarialnej, czego wynikiem jest przygotowanie przez notariusza wszystkich dokumentów potrzebnych do wystąpienia z protestem wekslowym.

Co powinno się znaleźć w proteście?

Chcąc sporządzić protest, należy pamiętać o uwzględnieniu w jego treści wszystkich niezbędnych informacji – tylko w ten sposób protest będzie mógł być uznany za prawidłowo złożony. Przede wszystkim konieczne jest uwzględnienie na przygotowywanym dokumencie danych obu stron sporu, a dokładniej – ich nazwisk. Na gotowym proteście musi widnieć wyraźna informacja, kto ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do weksla, a przeciwko komu dokonywany jest protest.

W treści tego typu dokumentu musi się znaleźć stwierdzenie, że jedna ze stron zaniechała zrealizowania obowiązków wynikających z wypisanego weksla oraz informacja, że nie udało się odszukać osoby, przeciwko której kierowany jest protest lub przedsiębiorstwa, które ona reprezentuje.

Ważne są też informacje na temat okoliczności ubiegania się o zapłatę należności oraz liczby i rodzaju weksli, które przedstawiono. Na samym końcu dokumentu musi się pojawić podpis i pieczęć organu, który zajął się sporządzeniem protestu, a także numer składnego dokumentu. Tak przygotowany protest jest gotowy do formalnego wystąpienia z nim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas