Artykuł sponsorowany Profesjonalny druk książek od 1 szt.- czy to możliwe?

Profesjonalny druk książek od 1 szt.- czy to możliwe?

Chęć obdarowania bliskiej osoby tomikiem dedykowanych jej wierszy własnego autorstwa, stawianie pierwszych kroków w pisarstwie i self-publishingu, przetestowanie koncepcji wizualnej przed zleceniem druku w docelowym, dużym nakładzie… Powodów, dla których możemy potrzebować zaledwie paru czy wręcz jednego egzemplarza książki, jest wiele. Czy takie założenie da się jednak w ogóle zrealizować?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, choć jeszcze parę dekad temu było nieco inaczej. Stąd przekonanie, wciąż jeszcze tkwiące w świadomości wielu osób, jakoby książki trzeba było drukować w minimum tysiącach egzemplarzy, na co bez pomocy profesjonalnego wydawcy mało kto byłby sobie w stanie pozwolić. Ileż niespełnionych ambicji, celów i marzeń rozbiło się o tę zniechęcającą wizję!

Cyfra i offset

Konieczność wyprodukowania tak dużego nakładu książek wynikała przede wszystkim z możliwości druku offsetowego. Technologia ta wymaga stworzenia specjalnych matryc, co jest dosyć kosztowne i „zwraca się” dopiero właśnie przy większej liczbie wykonanych nimi odbitek. Sytuacja diametralnie zmieniła się po wynalezieniu druku cyfrowego, w którym obraz czy tekst przenoszone są na podłoże bezpośrednio z pliku. Tutaj z kolei odwrotnie – z uwagi na użycie tonerów zamiast farb mniej opłacalne są bardzo wysokie nakłady.

Rozwój technologii

Te opiewające na kilka, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset sztuk jednak wprost idealnie nadają się do druku w technologii cyfrowej. Niestety, w początkach jej rozwoju nie była ona ani tak powszechna, ani wystarczająco zaawansowana. Ograniczony dostęp i niezbyt satysfakcjonująca jakość utwierdziły tylko niektórych w założeniu, że książki wydawać można tylko w tysiącach egzemplarzy.

Obecnie jednak nowoczesny sprzęt oraz wykorzystywane w pracy z nim pigmenty i rodzaje papieru, jak również szeroki wachlarz możliwości w zakresie opcji wykończenia, pozwalają osiągnąć w przypadku pojedynczych egzemplarzy efekt praktycznie nieodróżnialny od tego, jaki uzyskać można w drukarni offsetowej. Dla druku cyfrowego nieosiągalne są co najwyżej tylko metaliczne odcienie, które da się z kolei wykorzystać w offsecie. Czy jednak naprawdę są nam niezbędne?

Szerokie spektrum możliwości

W druku pojedynczych książek decydować możemy o ich formacie, czcionce czy sposobie oprawy. Do wyboru mamy m.in. twardą, miękką, szytą, klejoną, zeszytową, uszlachetnianą folią (błyszczącą, matową, „soft touch”), a nawet warianty z obwolutą lub skrzydełkami. Oprócz czarno-białego tekstu w środku znaleźć mogą się ponadto wkładki z ilustracjami. A przy tym wcale nie musimy się znać na składzie, łamaniu i innych arkanach sztuki wydawniczo-introligatorskiej!

Profesjonalne wsparcie

W podjęciu kluczowych decyzji i osiągnięciu wymarzonego efektu pomogą nam specjaliści – choć trzeba wiedzieć, gdzie znajdziemy fachowców skłonnych w ten sposób pomóc bez narażania nas na dodatkowe koszty wynikające z niewiedzy. Na profesjonalne wsparcie liczyć możemy np. we wrocławskiej drukarni AQRAT. Pracujący w niej eksperci profesjonalnie przygotują pliki tekstowe do druku, ustawią marginesy, opracują spady i linie cięcia, a w razie potrzeby nawet stworzą szatę graficzną naszej książki. Nam, jako autorom, pozostaje już tylko zadbać o jej treść.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas