Artykuł sponsorowany Prawnik, radca prawny czy adwokat - Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka

Prawnik, radca prawny czy adwokat - Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka

Nieważne czy jesteś indywidualnym obywatelem, właścicielem przedsiębiorstwa czy na przykład pracownikiem służby zdrowia, mogłeś zadawać sobie to jedno pytanie. Kogo i w jakich sytuacjach reprezentować może adwokat, a także kim on właściwie jest w porównaniu do innych przedstawicieli prawnych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, opierając się przy tym na ofercie Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka.

Prawnik, radca prawny czy adwokat — gdzie jest różnica?

W naszej popkulturze na przestrzeni lat ukształtowało się błędne nazywanie profesjonalnych pełnomocników prawnych prawnikami. Prawnikiem jednak, w świetle prawa polskiego, nazwać możemy jedynie osobę, która ukończyła edukację na kierunku prawa na wybranej przez siebie uczelni wyższej. Ma więc wykształcenie i wiedzę teoretyczną, ale nie zdała egzaminu zawodowego i nie ma doświadczenia w reprezentowaniu klientów przed sądami, czy też urzędami.

Doświadczenie takie mają właśnie profesjonalni pełnomocnicy prawni, czyli radcy prawni oraz adwokaci, tacy jak ci z Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka. Czym się jednak różnią te dwa zawody? Zarówno radcy prawni, jak i adwokaci kończą edukację ze stopniem magistra prawa i zdają egzamin zawodowy. Aplikują jednak do dwóch osobnych samorządów — radcowskiego i adwokackiego. Polska jest w tym zakresie jednym z niewielu państw, w których występuje dualizm prawniczy. Oryginalnie radcy prawni od lat 60 XX wieku zajmowali się głównie świadczeniem usług prawnych dla przedsiębiorstw i banków państwowych. Adwokaci obecni natomiast byli od dwudziestolecia międzywojennego i reprezentowali głównie klientów przed sądami i urzędami. Obecnie jednak, od 2015 roku, zarówno radcy prawni, jak i adwokaci mają takie same kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu. Aktualnie jedyna różnica między innymi dotyczy rodzaju zatrudnienia — radca prawny może być zatrudniony na umowie o pracę, a adwokat może prowadzić tylko i wyłącznie indywidualną działalność gospodarczą lub być częścią spółki.

Kogo reprezentować może adwokat?

Kogo i w jakich sprawach może reprezentować jednak adwokat z Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka według aktualnych przepisów prawnych? Na to pytanie odpowiedzieć można relatywnie krótko. Reprezentować oni mogą zarówno wszystkie osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Kogo w takim razie nie mogą reprezentować? Są to na przykład klienci, których interesy są sprzeczne, nawet jeśli wyrażą na to zgodę.

Opracowanie:

Janusz Bury i Aleksandra Bury Kancelaria Adwokacka

Tomaszów Lubelski , Lwowska 54

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas