Artykuł sponsorowany Pomoc adwokata w sprawach cywilnych

Pomoc adwokata w sprawach cywilnych

Zgodnie z definicją postępowania cywilne dotyczą spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz wielu innych. Mogą być rozpatrywane na drodze sądowej lub pozasądowej. W przypadku postępowania sądowego problem rozwiązywany jest przez sądy rejonowe, okręgowe oraz apelacyjne. Mogą być prowadzone w trybie procesowym lub nieprocesowym. W obu przypadkach konieczne jest dopełnienie wszelkich kwestii formalnych. Komplikacje i niejednoznaczności w przepisach często utrudniają ich właściwą interpretację, a w konsekwencji również poprawne wypełnienie wniosków. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów zajmujących się sprawami z zakresu prawa cywilnego. Kancelarie adwokackie udzielają porad i towarzyszą klientom przez cały okres trwania postępowania. Jak przebiega proces rozstrzygania spraw cywilnych?

Najczęściej rozpatrywane sprawy i rodzaje postępowań cywilnych

Do najczęściej rozpatrywanych problemów należą sprawy z zakresu prawa małżeńskiego, handlowego oraz prawa pracy. Wśród nich wyróżnić można postępowania dotyczące: rozwodów, separacji, stosunków między dziećmi i rodzicami, naruszenia posiadania, własności intelektualnej. Mogą być rozstrzygane w trybie procesowym lub nieprocesowym.

Tryb procesowy oznacza wszczęcie postępowania przez osobę upominającą się o swoje prawa. W tym przypadku stronami biorącymi udział w procesie jest powód oraz pozwany. Natomiast o trybie nieprocesowym mówimy wtedy, gdy postępowanie zostaje zapoczątkowane poprzez złożenie wniosku. W rozstrzyganiu sprawy bierze udział wnioskodawca oraz uczestnicy. Sprawa cywilna nie kończy się wówczas wydaniem wyroku, lecz orzeczeniem. Zawarte w orzeczeniu postanowienia muszą mieć charakter merytoryczny.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?

Sprawy z zakresu prawa cywilnego wymagają doskonałej znajomości przepisów i spełnienia wszelkich wymogów formalnych. Skorzystanie z pomocy adwokata nie tylko gwarantuje pełną poprawność wypełniania dokumentów, ale też pozwala zaoszczędzić czas i odciążyć strony postępowania. Jakie usługi wchodzą w zakres porad adwokackich?

Jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Malaka: W sprawach cywilnych wymagających wystąpienia na drogę postępowania sądowego adwokat przygotowuje: stosowne wezwania, pozwy, wnioski, sprzeciwy,a także środki odwoławcze (apelacje, zażalenia, skargi kasacyjne). Oprócz tego, adwokat sporządza i weryfikuje wszelkiego rodzaju umowy oraz formułuje opinie prawne, opierając się na stanie faktycznym przedstawionym przez zleceniodawcę.

Jakie informacje powinien zawierać pozew sądowy?

Bardzo ważnym elementem postępowania w trybie procesowym jest odpowiednie przygotowanie pozwu. Poprawnie sporządzony dokument jest podstawą do rozpoczęcia rozpatrywania sprawy przez sąd.  Należy uwzględnić w nim: dane osobowe stron i pełnomocników, żądanie będące powodem pozwu, uzasadnienie żądania oraz jego faktyczne okoliczności. Ponadto, trzeba wyznaczyć sąd, do którego dokument ma być skierowany i w miarę możliwości wyjaśnić ten wybór. Złożony i opłacony pozew rozpoczyna postępowanie. Może ono zakończyć się na trzy sposoby: odrzuceniem pozwu, umorzeniem postępowania lub uprawomocnieniem wyroku, a więc spełnieniem żądań powoda.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas